مسئولان وزارت صحت می‌گویند که رعایت‌نکردن توصیه‌های صحی از سوی شهروندان، سبب آغاز «موج سوم کرونا» در کشور خواهد شد.

وحید مجروح، معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت امروز (پنج‌شنبه، هژدهم جدی/دی) در یک نشست خبری‌ در کابل می‌گوید که رعایت‌نکردن دستورات و توصیه‌های صحی از سوی شهروندان، سبب آغاز موج سوم ویروس کرونا در کشور خواهد شد.

به گفتۀ معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت، افغانستان در موج دوم کرونا و در هفتۀ ۴۹، گواه ثبت بیش‌ترین موارد ابتلا به کرونا بوده‌؛ اما پس از هفتۀ ۴۹ تا امروز که در هفتۀ ۵۳ قرار دارد، موارد ابتلا به کرونا رو به کاهش بوده است. مجروح می‌افزاید که این موضوع نباید به عنوان پایان موج دوم کرونا تلقی شود.

به گفتۀ مجروح، گونۀ جهش‌یافتۀ کرونا به کشورهای همسایه گسترش یافته و به دلیل رفت‌وآمد شهروندان به این کشورها، امکان گسترش آن به افغانستان نیز وجود دارد.

مجروح تأکید می‌کند که سرعت گسترش گونۀ جهش‌یافتۀ ویروس کرونا، ۷۰ درصد بیش‌تر از گونۀ پیشین آن است؛ اما میزان مرگ‌ومیر ناشی از این‌گونه کم‌تر است.

معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت می‌افزاید که موج نخست ویروس کرونا، تجربۀ بزرگی برای این وزارت بود. به گفتۀ مجروح، هم‌اکنون ظرفیت درمان بیماران کووید ۱۹ در  شفاخانه‌ها افزایش یافته؛ یادگیری پزشکان برای درمان مبتلایان به کرونا در کشور بهتر شده، اعتماد مردم نسبت به بخش صحت بهبود یافته و وحشت مردم از کرونا کاهش یافته است.

مجروح در بخشی از سخنانش گفت، همۀ موارد یادشده سبب شده است که میزان موارد ابتلا و مرگ‌ومیر موج دوم ویروس کرونا در کشور کاهش یابد.

این در حالی‌ست که در شبانه‌روز گذشته ۷ مبتلا به کرونا در کشور جان‌های‌شان را از دست داده و ۱۲۰ تن به تازه‌گی به این ویروس مبتلا شده‌اند.

براساس آمار وزارت صحت، از آغاز گسترش ویروس کرونا تا امروز، ۵۳ هزار و ۳۲۷ تن در سراسر کشور به این ویروس مبتلا شده و ۲ ‌هزار و ۲۶۰ تن در پی ابتلا به آن جان‌ باخته‌اند. هم‌چنان ۴۳ هزار و ۲۹۱ تن از آغاز گسترش کرونا تاکنون، پس از ابتلا به آن صحت‌یاب شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: