هم‌زمان با پخش خبرها مبنی بر کاهش تعرفه‌ی حمل‌ونقل ریلی توسط اوزبیکستان، شماری از بازرگانان در بلخ خواستار کاهش تعرفه‌ی گمرکی از سوی حکومت سرپرست امارت اسلامی اند.

این بازرگانان، با ابراز خرسندی از اقدام اوزبیکستان مبنی بر کاهش ۵۰درصدی تعرفه‌‌ی حمل‌ونقل ریلی، می‌گویند که این گام می‌تواند بر گسترش روابط بازرگانی میان دو کشور و فراهم‌سازی زمینه‌ی مناسب برای افزایش واردات و صادرات بینجامد.

مصطفا مهمند، بازرگان در بلخ، کاهش تعرفه از سوی اوزبیکستان را پشتیبانی بزرگ به بازرگانان افغان بیان می‌کند و از حکومت سرپرست می‌خواهد که تعرفه‌های گمرکی در راستای صادرات را کاهش دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این بازرگان، بر ایجاد سهولت‌های بیش‌تر از سوی حکومت تأکید می‌کند و می‌گوید: «تاجر برای انتقالات اموال خود نیاز به خط آهن دارد؛ چون هزینه‌ی کم‌تر را متقبل می‌شود. از حکومت امارت اسلامی می‌خواهیم که بیش‌تر از این تاجران را پشتیبانی و تشویق کند تا بیش‌تر سرمایه‌گذاری کنند.»

در همین حال، مسئولان خط آهن شهر ترمذ اوزبیکستان، به سلام‌وطندار از کاهش ۵۰درصدی هزینه‌ی انتقالات اموال بازرگانی از مسیر خط آهن این کشور خبر می‌دهند.

فرهاد، مسئول خط آهن شهر ترمذ، به سلام‌وطندار می‌‌افزاید: «محموله‌هایی که از طریق پل دوستی وارد می‌شد، در برابر هر واگن که چهل تُن وزن داشت، ۲۰۰ دالر و در بدل واگن بیست تُنی، ۱۰۰ دالر گرفته می‌شده است؛ اما اکنون این هزینه‌ها وجود ندارد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این حال، مسئولان خط آهن بلخ، می‌گویند که برای ادامه‌ی دادوستد بازرگانی به طور منظم میان کشورهای منطقه، آنان نیز در تلاش ایجاد سهولت‌های بیش‌تر به بازرگانان افغان اند.

کاهش تعرفه‌ در بخش حمل‌ونقل کالا‌‌های بازرگانی توسط اوزبیکستان، استقبال مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان را نیز به‌ هم‌راه داشته است.

مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، گفته‌ اند که این گام می‌تواند در کنار بهبود روند صادرات و واردات افغانستان و رونق تجارت، اتکای افغانستان به مسیرهای مشخص ترانزیتی در منطقه را نیز کاهش دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: