اداره‌ی خط آهن افغا‌نستان، به تازگی گفته که حکمت‌الله رحمت‌اوف، معاون اداره‌ی خط آهن اوزبیکستان در دیدار با بخت‌الرحمان شرافت، رییس عمومی اداره‌ی خط آهن افغا‌نستان، اعلام کرده‌ که اوزبیکستان آماده است تا تعرفه‌ی موجود حمل‌ونقل ریلی از راه افغانستان را ۵۰ درصد کاهش دهد.

این اداره، از ایجاد یک مرکز نگه‌داری میوه‎‌ها در مسیر خط‌ آهن افغانستان_اوزبیکستان نیز خبر داده‌ است. در همین حال، مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، با استقبال از این اقدام اوزبیکستان می‌گویند که این گام می‌تواند در کنار بهبود روند صادرات و واردات افغانستان و رونق تجارت، اتکای افغانستان به مسیرهای مشخص ترانزیتی در منطقه را نیز کاهش دهد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

جان‌آقا نوید، سخن‌گوی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «این اقدام به تاجران ما این توان را می‌بخشد که در بازارهای جهانی رقابت بکنند و از طرفی دیگر، مشکلات ما در بنادر دیگر حل شود؛ چون انتقالات کالاها از این طرف از طریق اوزبیکستان افزایش پیدا می‌کند و این به نفع اوزبیکستان نیز است.»

همین گونه، بازرگانان در بندر حیرتان در بلخ، نیز از این اقدام اوزبیکستان و ایجاد سهولت‌ها در بخش حمل‌ونقل ریلی استقبال می‌کنند. قلندر رحیمی، بازرگان در بلخ، در این باره می‌گوید: «ما بارها این موضوع را به هیئت‌های اوزبیکستان و همین گونه، به مسئولان حکومت مرکزی خود ما پیشنهاد کرده‌ایم که باید در قیمت تعرفه تجدیدنظر صورت بگیرد.»

از سویی هم، برخی از آگاهان مسائل اقتصادی، ایجاد سهولت‌ها و رونق تجارت با کشورهای آسیای میانه را به سود افغانستان می‌دانند. آنان، هم‌چنان بر ایجاد زیربناها برای تبدیل‌شدن افغانستان به عنوان یک مسیر برای انتقال کالاهای بازرگانی از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی و برعکس آن تأکید می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، در این باره می‌گوید: «سرمایه‌گذاری افغانستان روی زیربنا نیاز به این دارد که جهان با افغانستان کمک کند و به تنهایی نمی‌تواند تعزیرات اقتصادی از سر افغانستان برداشته و افغانستان به رسمیت شناخته شود؛ در این صورت دنیا هم‌کاری خواهد کرد و این کمک‌ها در بخش زیربناها سرمایه‌گذاری شود تا بتوانیم به عنوان چهارراه در منطقه نقش خود را ایفا کنیم.»

این در حالی است که در سال‌های پسین روند حمل‌ونقل از طریق خط آهن میان افغانستان و اوزبیکستان افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: