مسئولان در اداره‌ی خط آهن افغانستان، می‌گویند که روز چهارشنبه‌، ۱۷ عقرب، بخت‌الرحمان شرافت، سرپرست این اداره با نرزلوف زفر غیاسویچ، رییس عمومی اداره‌ی خط آهن اوزبیکستان، در بلخ دیدار کرده و از او خواسته است که اوزبیکستان، راه آهن حیرتان-مزارشریف را در زمان اندک و به بهای مناسب بازسازی کند.

عبدالسمیع درانی، سخن‌گوی اداره‌ی خط آهن افغانستان، می‌گوید که اداره‌ی خط آهن اوزبیکستان پذیرفته است که راه آهن حیرتان-مزارشریف را با ۵۰ درصد تخفیف بازسازی کند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «اداره‌ی خط آهن در نظر دارد که آن بخش‌های راه آهن حیرتان-مزارشریف که در اثر تحولات زیان‌مند شده و ۷۵ کیلومتر است را بازسازی کند و انتقال از این مسیر آغاز شود.»

در همین حال، مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گویند که پیش از این از مسیر راه آهن حیرتان-مزارشریف، روزانه هزاران تن کالای ترانزیتی انتقال می‌یافت؛ اما به دلیل خرابی این مسیر، هیچ کالایی از آن انتقال داده نمی‌شود.

خان‌جان الکوزی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید که با بازسازی راه آهن حیرتان-مزارشریف، سهولت‌های بیش‌تری به بازرگانان فراهم می‌شود و بهای مواد خوراکی در کشور کاهش می‌یابد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «اگر این مسیر بازسازی شود، بسیار کار نیک است و انتقال به موقع صورت می‌گیرد. مال بازرگانان هم خراب نمی‌شود و بالای نرخ‌ها هم تأثیر می‌کند.»

به گفته‌ی مسئولان اداره‌ی خط آهن افغانستان، در یک سال گذشته حدود ۴.۶ میلیون متریک تن کالای تجارتی از مسیرهای راه آهن به کشورهای منطقه صادر و از آن کشورها، به افغانستان وارد شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: