نخستین بسته‌ی تجارتی از طریق دهلیز اقتصادی افغانستان، اوزبیکستان، قرقیزستان و چین، امروز از بندر حیرتان وارد افغانستان شد. این بسته در ۱۲ کانتینر، شامل پرزه‌های وسایط نقلیه است که از چین وارد شده است.

پس از امضای تفاهم‌نامه‌ی ایجاد دهلیز اقتصادی میان افغانستان، اوزبیکستان، قرقیزستان و چین در ۱۹ سنبله‌ی سال روان، امروز نخستین بسته‌ی تجارتی از چین وارد شهرک بندری حیرتان شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

قدرت‌الله ابوحمزه، والی بلخ، امروز (پنج‌شنبه، ۳۱ سنبله) در برنامه‌ی گشایش دهلیز اقتصادی، می‌گوید: «افتتاح این دهلیز اقتصادی بشارتی برای مردم افغانستان است. امارت اسلامی تلاش دارد روابط سیاسی و اقتصادی با تمام دنیا مخصوصاً کشورهای همسایه داشته باشد و امروز، با چشم خود یکی از این دست‌آوردها را می‌بینیم.»

والی بلخ، می‌افزاید که کالاهای وارداتی و صادراتی از راه این دهلیز، به زودترین وقت به مقصد می‌رسد.

در همین حال، اسدالله اسدی، مسئول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ، می‌گوید که وارد و صادرکردن اموال از راه دهلیز اقتصادی، از آن جا که به زمان و هزینه‌ی کم‌تری نیاز دارد، به رشد اقتصادی افغانستان و دست‌رسی زودرس به کالاهای مورد نیاز کمک زیادی می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، سیدقدیم کریمی، مسئول ریاست خط آهن بلخ، می‌گوید که پیش از این اموال تجارتی از چین، از راه کراچی پاکستان، یا بندر چابهار به افغانستان وارد می‌شد که نزدیک به دو ماه را در بر می‌گرفت.

اکنون، افغانستان ۵۰ درصد و سه کشور دیگر شریک در این دهلیز اقتصادی، بر کالاهایی که از این مسیر انتقال داده می‌شود، ۷۰ درصد معافیت گمرکی وضع کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: