عبداللطیف نظری، معین مسلکی وزارت اقتصاد، امروز در نشست «دهلیز اقتصادی چین و پاکستان و تأثیر آن بر رشد اقتصادی افغانستان»، می‌گوید که افغانستان شریک دهلیز اقتصادی چین و پاکستان می‌شود. «قرار است افغانستان در آینده‌ی نزدیک شریک دهلیز اقتصادی چین و پاکستان شود.»

با این حال، آگاهان مسائل اقتصادی در این باره دیدگاه‌های متفاوتی دارند. برخی آنان حضور افغانستان در دهلیز اقتصادی چین و پاکستان را به سود کشور و برخی دیگر به زیان افغانستان می‌دانند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شبیر بشری، استاد دانشگاه، می‌گوید که حضور افغانستان در دهلیز اقتصادی چین و پاکستان، فرصت بیش‌تر را برای صادرات کالاها افغانستانی و کاهش بهای کالاهای وارداتی از کشورهای دیگر به میان می‌آورد.

شاکر یعقوب، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که شرکت افغانستان در دهلیز اقتصادی چین و پاکستان، باز هم افغانستان را به پاکستان وابسته می‌کند و نمی‌تواند برای این کشور مؤثر باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او از امارت اسلامی می‌خواهد که به عوض حضور در دهلیز اقتصادی چین و پاکستان، گزینه‌های دیگر را برای وصل‌شدن به منطقه و جهان انتخاب کند.

این در حالی‌‌ست که افغانستان روز شنبه‌ی همین هفته‌ شامل دهلیز جدید اقتصادی میان افغانستان، اوزبیکستان، چین و قرقیزستان شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: