مسئولان اداره‌ی خط آهن افغانستان، با امضای قراردادی مسئولیت حفظ و مراقبت پروژه‌ی خط آهن حیرتان_مزارشریف را به یک شرکت قزاقستانی سپردند.

به گفته‌ی مسئولان، این قرارداد ۲ ساله است و شرکت منصور فاتح در این مدت مکلف است که از خط آهن حیرتان_مزارشریف با دریافت هشت میلیون و ۳۷۵ هزار و ۶۶۴ دالر امریکایی حفظ و مراقبت کند.

بخت‌الرحمان شرافت، سرپرست اداره‌ی خط آهن افغانستان، می‌گوید‌: «قراردادی که حالا امضا می‌شود، با شرکتی که در افغانستان و قزاقستان نمایندگی دارد، امضا می‌شود. در مسیر پروژه‌ی خط آهن حیرتان_مزارشریف عملیات می‌کند و برای خدماتی که عرضه می‌کند، امارت اسلامی به این شرکت پول می‌پردازد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این در حالی است که پیش از این مسئولیت مدیریت، حفظ و مراقبت پروژه‌ی خط آهن حیرتان_مزارشریف را یک شرکت اوزبیکستانی بر عهده داشت.

مسئولان اداره‌ی خط آهن افغانستان، می‌گویند که به دلیل بهای بالای قرارداد این شرکت و مشکلات در بخش عرضه‌ی خدمات، قرارداد با شرکت اوزبیکستانی تمدید نشده است و با این شرکت که نسبت به آن پول کم‌تر می‌گیرد و عرضه‌ی خدمات بیش‌تر را ارائه می‌دهد، سپرده شده است.

بیسن بای مخانوف، معاون شرکت منصور فاتح، در این باره می‌گوید: «به دلیل نوپا و جدیدبودن خط آهن افغانستان که هنوز زیربنای اساسی ندارد، ما با یک شرکت قزاقستانی که تجربه‌ی زیاد در بخش خط آهن دارد، مشارکت کردیم تا پرسنل مسلکی را به افغانستان بیاوریم و پرسنل داخلی افغانستان را آموزش بدهیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

خط آهن حیرتان_مزارشریف در بندر حیرتان، از بندرهای مهم تجارتی افغانستان به شمار می‌رود که بر اساس معلومات اداره‌ی خط آهن افغانستان، در شش ماه گذشته حدود ۱.۴ میلیارد افغانی درآمد گردآوری شده است.

هم‌زمان با این، مسئولان می‌گویند که آماد‌گی‌ها برای آغاز انتقالات از راه خط آهن خواف_هرات نیز گرفته شده است و در روزهای آینده پس از موافقت حکومت ایران، انتقالات کالا از این راه نیز آغاز خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: