مسئولان ادارۀ خط آهن افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل، کارکردها و فعالیت‌های یک سال پسین این اداره را با خبرنگاران شریک کردند.

بخت‌الرحمان شرافت، سرپرست ادارۀ خط آهن افغانستان، در این نشست می‌گوید که در یک سال گذشته این اداره توانسته است با انتقال کالاهای تجارتی و غیرتجارتی به بیرون از کشور، بیش از ۲.۵ میلیارد افغانی درآمد جمع‌آوری کند.

سرپرست ادارۀ خط آهن می‌افزاید که برای ایجاد تسهیلات کاروبار تاجران، فراهم‌کردن شرایط بهتر انتقال کالاهای تجارتی و ایجاد فرصت‌های شغلی و رشد اقتصادی کشور، تلاش‌های جدی را انجام داده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌گوید: «در یک سال اخیر ادارۀ خط آهن توانسته است زمینۀ انتقال ۳ میلیون و ۴۵۶ هزار و ۸۴۲ متریک تُن اموال تجاری و غیرتجاری را به کشورهای مختلف فراهم کند که از این رهگذر مبلغ ۲ میلیارد و ۵۸۱ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۴۸۲ افغانی عواید جمع‌آوری و به خزانۀ دولت واریز کرده است.»

در همین حال، عبدالرحمان درانی، سخنگوی ادارۀ خط آهن، می‌گوید که در یک سال گذشته در زمینۀ تأمین امنیت پروژه‌های خط آهن توانسته‌اند به نتیجۀ خوب‌تر دست یابند.

به گفتۀ مسئولان ادارۀ خط آهن، افغانستان ۲۳۰ کیلومتر خط آهن دارد و هم‌اکنون نزدیک به ۴۰۰۰ تن به‌طور مستقیم در بخش‌های تخلیه، بارگیری و بخش‌های خدماتی خط آهن حیرتان_آقینه مشغول کار اند.

از سویی هم، عبدالباری صدیقی، معاون فنی ادارۀ خط آهن، در این نشست از مشکلات تاجران افغان در مسیر پاکستان_افغانستان می‌گوید که در انتقال کالاهای‌شان از کویته به افغانستان با مشکل روبه‌رو اند.

او می‌افزاید که هم‌اکنون زمینۀ ایجاد خط آهن میان افغانستان و پاکستان فراهم شده است و در صورت اتصال آن، مشکلات تاجران نیز در این زمینه برطرف خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مسئولان ادارۀ خط آهن افغانستان می‌گویند که در جریان یک سال گذشته با مسئولان وزارت راه و شهرسازی ایران در زمینۀ جذب دانش‌جویان افغان و آغاز پروژه‌های نیمه‌تمام، گفت‌وگو صورت گرفته است و آنان در تلاش‌‌اند تا کار فاز سوم خط آهن خواف_هرات نیز تکمیل شود.

با این حال، سفرهای هیأت رهبری این اداره به کشورهای ایران و اوزبیکستان، بازنگری و اصلاح ساختار تشکیلاتی، انتقال کالاهای تجارتی و غیرتجارتی و آغاز کار پروژه‌های نیمه‌تمام، از جمله دستاوردهای این اداره در یک سال پسین عنوان شده است.

لازم به یادآوری‌ست که مسئولان ادارۀ خط آهن افغانستان در یک سال پسین تلاش کرده‌اند تا هماهنگی‌های لازم را با کشورهای اوزبیکستان و پاکستان انجام دهند. به گفتۀ آنان، قرار است این دو کشور دربارۀ تطبیق پروژه‌های افغان‌ ترانس که آسیای مرکزی را از طریق افغانستان به آسیای جنوبی وصل می‌کند، بحث‌های فنی را آغاز کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: