معاون پیشین ریاست‌جمهوری می‌گوید که طالبان به‌خاطر گسترش خشونت‌های‌شان در کشور، به تجهیزات جنگی نوین و پهپادها دست یافته‌اند.

مارشال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست‌جمهوری که امروز (چهارشنبه، بیست‌ونهم دلو/بهمن) در مراسم یادبود از زادروز امیر علی‌شیر نوایی و ظهیرالدین محمدبابر در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان سخن می‌زد، می‌گوید که طالبان با افزایش خشونت‌ها و ترورهای هدف‌مند نمی‌توانند امارت اسلامی را حاکم کنند و باید از فرصت‌های پیش‌آمده استفادۀ درست کنند.

به گفتۀ مارشال دوستم، طالبان روابط خود را با القاعده نگه داشتته و خشونت‌های‌شان را افزایش داده‌اند. او می‌افزاید که هم‌اکنون نصرالدین، نواسۀ اسامه بن‌لادن؛ سیف‌الدین حقانی، پسر سراج‌الدین حقانی؛ جمعه‌بای، معاون طاهر یولداش در بالامرغاب ولسوالی غورماچ فاریاب و بی‌بی‌ مکرمه، دختر طاهر یولداش در بدخشان فعالیت دارند.

آقای دوستم می‌گوید، طالبان برای سقوط هواپیماها در جست‌وجوی جنگ‌افزارهای پیش‌رفته‌اند. به گفتۀ او، طالبان در این اواخر در ولایت سرپل به پهپادها دست یافته‌اند و تأسیسات دولتی را هدف قرار می‌هند. به گفتۀ معاون پشین ریاست‌جمهوری، از نظام جمهوریت که مطابق خواست و ارادۀ مردم روی‌کار آمده است، پشتی‌بانی می‌کند و در برابر هر تهدیدی که خلاف نظام جمهوریت است، ایستاده‌گی می‌کند.

آقای دوستم در واکنش به گفته‌های اخیر گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی ایستاده‌گی کرده می‌گوید، در موجودیت او توان محاصرۀ ارگ به هیچ‌ کسی داده نمی‌شود.

معاون پیشین ریاست‌جمهوری تأکید می‌کند، در صورت بروز هر مشکلی برای دفاع از جمهوریت و نظام کنونی با ۴ هزار جنگ‌جو به کابل می‌رسد و به حکمتیار اجازۀ برهم‌زدن نظم و آرامش مردم کابل را نمی‌دهد.

آقای دوستم در بخشی از گفته‌هایش به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستور می‌دهد که در برابر طالبان از ترحم کار نگیرند و پاسخ هر حملۀ آن‌ها را بدهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: