غزنی با گذشته‌ی بلند تاریخی_ادبی‌اش، رشته‌‌های ورزشی را نیز از گذشته با خود تا این جا کشانده و حفظ کرده که نیزه‌زنی، کمان‌کشی و نشانه‌زنی، مهم‌ترین این رشته‌ها است.

دولت‌خان، یک تن از نیزه‌بازان در غزنی‌، به سلام‌وطندار می‌گوید از این‌ که اکنون زمینه‌ی‌ برگزاری رقابت‌های نیزه‌زنی و دیگر رشته‌های ورزشی محلی در این ولایت فراهم شده، خرسند است.

بلال مجاهد، آمر اداره‌ی ورزش غزنی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در طول یک یا یک‌ونیم سال، ورزش محلی یا عنعنه‌ای در ولایت غزنی مثل نیزه‌زنی رشد زیادتر داشته و توجه ریاست عمومی هم، بر آن است که ورزش‌های محلی و عنعنه‌ای، قسمی که سابق مردم به آن علاقه داشتند، باید رشد کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

به گفته‌ی آقای مجاهد، در بیش‌تر از یک سال گذشته چند بار رقابت‌ در رشته‌های ورزشی محلی در ولسوالی‌های دوردست و ناحیه‌‌های مختلف شهر غزنی، راه‌اندازی شده است.

او می‌افزاید: «در ولسوالی‌های جاغوری و مالستان، مسابقات تیروکمان و نشانه‌زنی داشتیم و در نوآباد مرکز غزنی نیز یک مسابقه‌ی تیروکمان داشتیم.»

در همین‌ حال، ابوذر محمودی، مدیر ورزش‌های محلی و سنتی اداره‌ی ورزش غزنی، می‌گوید که این اداره در تلاش قانون‌مندسازی ورزش‌های محلی ا‌ست.

آقای محمودی، می‌افزاید که در یک‌ سال پسین، تلاش شده که همه رقابت‌ها و بازی‌های محلی در غزنی، در هم‌آهنگی با این اداره و به شکل منظم و روش‌مند، راه‌اندازی شود.

او می‌گوید: «برنامه‌ی ما این است که در ولسوالی‌ها گشته و به محله‌هایی که به مرکز نزدیک است، سفر می‌کنیم تا این تیم‌ها را آگاهی بدهیم که مسابقات شان باید ثبت شود و ما مسابقات خود مرکز غزنی را، راه‌اندازی کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، یونس بیات، یکی از مربیان ورزش در غزنی، به سلام‌وطندار می‌گوید که رشد ورزش، برای سلامت جامعه مفید است و می‌تواند نوجوانان و جوانان را از اعتیاد به مخدر و دیگر ناهنجاری‌های اجتماعی دور نگه دارد.

آقای بیات، می‌افزاید: «در جامعه‌ای که ورزش رشد می‌کند، اعتیاد به مواد مخدر  و فساد اخلاقی کم‌تر می‌شود و زیادتر مردم به همین ورزش‌ها که فرق نمی‌کند ورزش محلی، رزمی، یا تیمی باشد، علاقه‌مند می‌شوند. ورزش در کل برای جامعه، یک پدیده‌ی نیک‌ است.»

گفتنی‌ است که هم‌زمان با رشد بازی‌های محلی و سنتی در غزنی، این رشته‌های ورزشی نیازمند انسجام بیش‌تر و تخصیص بودجه‌ی لازم برای برگزاری دوره‌های رقابتی است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: