زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا در امور صلح افغانستان در صفحۀ توییترش نگاشته است که جنگ آمریکا در افغانستان پایان یافته و مردم افغانستان اکنون با «تصمیم و مجال» روبه‌رواند تا آیندۀ کشورشان را به‌دست خود رقم بزنند.

او نوشته است که طالبان اکنون با یک آزمون مواجه‌اند. آیا آنان خواهند توانست تا کشورشان را به یک آیندۀ مرفه و مصئون برسانند، آینده‌یی که تمام شهروندان مجال دست‌یابی به توانایی‌های خود را داشته باشند؟ آیا افغانستان می‌تواند زیبایی‌ها، تنوع فرهنگی، تاریخی و سنت‌هایش را به جهان ارایه کند؟

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آقای خلیلزاد افزوده است که مردم افغانستان حالا مسیرشان را با استقلال کامل تعیین خواهند کرد و با استفاده از فرصت پیش آمده می‌توانند به جنگ پایان دهند.

 نمایندۀ آمریکا در امور صلح افغانستان نوشته است، «این جنگ طویل آمریکایی‌ها و افغان‌ها را در ابعاد زیادی، خوب و بد، شکل داد. به گفتۀ رومی، فرزند مشهور افغانستان ’این راه شما و فقط از شماست. دیگران شاید با شما بر آن بروند، اما هیچ‌کسی آن‌ را برای شما نخواهد پیمود.‘ افغان‌ها و آمریکایی‌ها هر کدام راه‌شان را خواهند پیمود.»

از سوی دیگر جنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای نظامی آمریکا در کنفرانس خبری وزارت دفاع این کشور تایید کرد که آمریکا خروجش از افغانستان را کامل کرده و آخرین پرواز آمریکا نیمه شب میدان هوایی بین‌المللی کابل را ترک کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای مکنزی گفته است که خروج دوشنبه شب، پایان تخلیۀ نظامی و پایان ماموریتی ۲۰ ساله است که پس از حمله یازده سپتامبر آغاز شد.

او گفته است زمانی که ماموریت آغاز شده تصور بر این بوده که نیروهای امنیتی افغانستان شریک توانا و قادر در کابل خواهند بود که ظرف چند هفته دفاع از پایتخت را برعهده خواهند گرفت، اما این اتفاق روی نداد و طالبان یک روز بعد کنترل پایتخت را در دست گرفتند.

وزارت دفاع آمریکا گفته که از روز ۱۵ ماه آگست تاکنون بیش از ۱۲۳ هزار غیرنظامی از افغانستان خارج شده که ۶ هزار تن آنان آمریکایی بوده‌اند.

در همین حال، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از اعلام رسمی پایان خروج نیروهای این کشور گفت که از وزیر خارجه‌اش خواسته است در هماهنگی با شرکای بین‌المللی از خروج ایمن تمام آمریکایی‌ها و همکاران افغان آنان اطمینان حاصل کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای بایدن وعده داده است که امروز دلایل خود برای عدم تمدید حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را برای مردم این کشور توضیح دهد.

گفتنی‌ست که در دو دهۀ گذشته در مجموع ۲۴۶۱ نیروی نظامی و غیرنظامی آمریکا در افغانستان کشته و بیش از ۲۰ هزار تن دیگر مجروح شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: