روزنامۀ وال‌استریت ژورنال گزارش داده که مقام‌های آمریکایی به‌دلیل نگرانی از بدترشدن وضعیت امنیتی در افغانستان که ممکن جان سربازان باقی‌مانده و دیپلمات‌ها و دیگر شهروندان این کشور را به خطر بیندازد، کار روی برنامۀ احتمالی تخلیۀ سفارت این کشور در کابل را سرعت بخشیده است.

در گزارش وال‌استریت ژورنال آمده است که با تخلیۀ سفارت آمریکا در کابل نه‌تنها کارمندان این سفارت؛ بل‌ ممکن هزاران آمریکایی دیگر نیز از افغانستان بیرون کشیده شوند. مقام‌های آمریکایی تأکید کرده‌اند که نیاز فوری برای تخلیۀ سفارت نیست و هنوز این برنامه نهایی نشده است، اما فوریت این برنامه‌ هم‌چنان مطرح است. مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که برای اجرای این برنامه، ارتش در حال هماهنگی با وزارت خارجۀ این کشور است.

مقام‌های آمریکایی تأکید کرده‌اند که هرچند جزئیات این برنامه طبقه‌بندی‌شده و محرم است، اما این کشور در حال استقرار چرخ‌بال‌ها و خدمه‌های آنان در میدان‌هوایی کابل است تا از این تجهیزات برای بخشی از برنامۀ تخلیه استفاده شود.

در گزارش وال‌استریت ژورنال نیز آمده که این آماده‌گی‌ها بخشی از برنامۀ بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان است که به گفتۀ وزارت دفاع آمریکا، قرار است تا آخر ماه آگست به انجام برسد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آمریکا در حالی از تخلیۀ احتمالی سفارتش در کابل خبر داده است که چند روز پیش در سفر محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور با هیأت هم‌راهش به واشنگتن، مقام‌های ارشد آمریکایی از ادامۀ حضور غیرنظامی‌شان در افغانستان اطمینان داده بودند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با غنی تأکید کرده بود که بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان به معنای پایان هم‌کاری‌ها و روابط دوستانه میان دو کشور نیست؛ بل‌ این کشور هم‌چنان به کمک‌های خود در عرصه‌های مختلف برای افغانستان ادامه می‌دهد.

این در حالی‌ست که آخرین دسته از سربازان آمریکایی روز گذشته پایگاه بگرام، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی آمریکا در ولایت پروان را ترک کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: