حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، در واکنش‌ به برگزاری نشست شورای امنیت ملی پاکستان و تصمیم این نشست گفته که وضعیت و ناامنی کنونی در این کشور، نتیجه‌ی سیاست‌های حکومت پاکستان است.

آقای کرزی این گفته‌ها را روز سه‌شنبه، ۱۳ جدی، با پخش اعلامیه‌ای در صفحه‌ی فیسبوکش مطرح کرده است. او نوشته است: «مردم پاکستان برادران همسایه‌ی افغانستان اند؛ اما وضعیت کنونی و ناامنی پاکستان بیش‌تر نتیجه‌ی پالیسی‌های حکومت پاکستان است.»

رییس‌جمهور پیشین، از پاکستان خواسته است که برای مبارزه‌ی مؤثر با ناامنی، بر سیاست‌های چندین دهه‌ی‌ گذشته‌ی خود عمیق فکر کند و آن را تغییر دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

حامد کرزی تأکید کرده است که پاکستان باید از تهدید و زورآزمایی خودداری و برای صلح و ثبات در منطقه، با افغانستان روابط خوب برقرار کند.

این در حالی است که شورای امنیت ملی پاکستان به تازگی در نشستی گفته است که هیچ کشوری اجازه نخواهد داشت برای هراس‌افگنان، پناه‌گاه و تسهیلات فراهم کند. در بیانیه‌ی رسمی نشست شورای امنیت ملی پاکستان که به رهبری شهباز شریف، نخست‌وزیر این کشور برگزار شده، آمده است که پاکستان از همه حقوق خود برای پاسبانی از شهروندان این کشور بهره می‌گیرد.

از سویی هم، خواجه محمدآصف، وزیر دفاع پاکستان، روز دوشنبه، ۱۲ جدی، گفته که برخلاف توافقی که با امارت اسلامی انجام شده است، از خاک افغانستان در برابر پاکستان استفاده می‌شود. او افزوده که حکومت امارت اسلامی به پاکستان قول داده است که از خاک افغانستان در برابر پاکستان استفاده نخواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، مقام‌های پاکستانی، امارت اسلامی را متهم کرده اند که به اعضای تحریک طالبان پاکستان پناه داده است و آن‌ها، از خاک افغانستان حمله‌هایی را در پاکستان راه‌اندازی می‌کنند.

پیش‌تر، رانا ثناءالله، وزیر امور داخله‌ی پاکستان نیز، مدعی شده بود که اعضای تحریک طالبان پاکستان در داخل افغانستان حضور دارند و در صورت نیاز، در برابر آنان عملیات نظامی راه‌اندازی خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: