کلدار، از ولسوالی‌های ولایت بلخ که تا عصر روز گذشته به‌طور کامل زیر حاکمیت دولت بود و محمدفرهاد عظیمی، والی بلخ برنامۀ حمله برای پس‌گیری ولسوالی شورتپۀ این ولایت را از این ولسوالی اعلام کرد، اما شب گذشته این ولسوالی از ادارۀ دولت بیرون شد و نیروهای امنیتی و خیزش مردمی به شهرک بندر حیرتان عقب‌نشینی کردند. والی بلخ و وزارت دفاع روز گذشته از پاک‌سازی کامل ولسوالی کلدار از وجود طالبان و حاکمیت دولت سخن گفتند.

منابع امنیتی و محلی در بلخ و سمنگان که نخواستند هویت‌شان فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گویند که شام گذشته ولسوالی‌های کلدار بلخ و فیروزنخچیر سمنگان به‌دست طالبان سقوط کرده است و نیروهای امنیتی و خیزش مردمی این ولسوالی‌ها را ترک کرده‌ و به مکان‌های هم‌جوار مستقر شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، محمدافضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ نیز تصرف ولسوالی‌های کلدار این ولایت و فیروزنخچیر ولایت سمنگان از سوی طالبان را تأیید می‌کند و می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی هم‌اکنون در شهرک بندر حیرتان مصروف تحکیم خطوط مقاومت‌اند.

به گفتۀ رئیس شورای ولایتی بلخ، دولت تدابیر خود را برای تصرف‌نشدن ولسوالی خلم از سوی طالبان که هم‌مرز با فیروزنخچیر است، دارد.

طالبان پس از تصرف ولسوالی فیروزنخچیر سمنگان

با این حال، باشنده‌گان محل وضعیت را نگران‌کننده می‌خوانند و می‌گویند که مردم ترسیده و وحشت‌زده شده‌اند و همه در فکر فرار هستند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که در شبانه‌روز گذشته افزون بر ولسوالی کلدار بلخ، چهار ولسوالی دیگر نیز در چهار ولایت به تصرف طالبان درآمده است. این ولسوالی‌ها شامل اله‌سای در کاپیسا، فیروزنخچیر در سمنگان، خاکریز در کندهار و گیلان در غزنی‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: