جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی امریکا، در گفت‌وگو با یک رسانه‌ی خارجی گفته است که جهان باید از ورود گروه‌های تروریستی به افغانستان نگران باشد. بولتون گفته که امارت اسلامی در افغانستان ثابت کرده است که به تعهداتش عمل نمی‌کند.

جان بولتون می‌‌افزاید که امارت اسلامی نه تنها به افغانستان خطر ایجاد می‌کند؛ بل تهدیدی به منطقه و جهان نیز است. به باور بولتون، کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه‌ی القاعده در افغانستان، نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی نزدیک امارت اسلامی با القاعده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بر اساس پیشبینی‌های استخباراتی، گروه‌های تروریستی از جمله داعش و القاعده باری دیگر در حال شکل‌دهی گروه‌های شان در افغانستان اند و جهان باید نگران ورود این تروریستان به افغانستان باشد.

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل نظامی سخنان جان بولتون را تبلیغات علیه امارت اسلامی می‌خوانند. صادق شینواری، نظامی پیشین، به سلام‌وطندار می‌گوید که امریکا و ناتو در ۲۰ سال گذشته هیچ اقدامی برای سرکوب تروریستان در افغانستان نکردند. او با انتقاد از امریکا، می‌گوید که این کشور مقصر اصلی تقویت گروه‌های تروریستی در افغانستان است.

با این حال، سلیم پی‌گیر، یک تن دیگر از آگاهان مسائل سیاسی و نظامی، می‌گوید که سخنان جان بولتون نمایان‌گر برنامه‌ی بزرگی‌ست که امریکا قرار است برای ایجاد گروه تازه‌ی تروریستی در افغانستان عملی کند.

او با هشدار به مردم افغانستان می‌گوید که اجاره ندهند تا بار دیگر جنگ‌های استخباراتی و نیابتی کشورهای بیگانه در افغانستان شکل بگیرد. به گفته‌ی آقای پی‌گیر، امارت اسلامی هرچند در یک سال گذشته در برابر گروه داعش قاطعانه عمل کرد؛ اما این اقدام بسنده نیست. او از امارت اسلامی می‌خواهد که جلو حمله‌های انتحاری را پیش از رسیدن به هدف بگیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

خواستیم درباره‌ی سخنان جان بولتون دیدگاه امارت اسلامی را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق به دریافت دیدگاه سخن‌گویان امارت اسلامی نشدیم.

این در حالی‌ست که پس از تسلط مجدد امارت اسلامی در افغانستان، همواره جامعه‌ی جهانی و نهادهای بیرونی تأکید کرده اند که گروه‌های تروریستی از جمله داعش در افغانستان فعالیت می‌کنند؛ اما امارت اسلامی با رد این ادعاها همواره گفته است که به هیچ گروه تروریستی در افغانستان اجازه‌ی فعالیت نمی‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: