جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که حکومت افغانستان سقوط نمی‌کند و تمامی ظرفیت‌های لازم، از نیرو تا تجهیزات را برای حفظ نظام دارد. آقای بایدن این گفته‌ها را شب گذشته در یک نشست خبری در کاخ سفید مطرح کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به پرسش یک خبرنگار می‌گوید که حکومت افغانستان ۳۰۰ هزار نیروی مسلح مجهز دارد؛ در حالی که شمار جنگ‌جویان طالبان به ۷۵ هزار تن می‌رسد.

او یک‌بار دیگر به هم‌کاری دوام‌دار واشنگتن با مردم و حکومت افغانستان و نیروهای افغان تأکید می‌کند و می‌گوید: «در حالی که ما در مأموریت نظامی افغانستان شامل نمی‌مانیم، کار دیپلماتیک و بشردوستانه را ادامه می‌دهیم. ما به پشتی‌بانی خود از حکومت افغانستان ادامه می‌دهیم. ما به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کمک فراهم می‌کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بایدن می‌افزاید که آمریکا به کمک مالی و تجهیزات به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان ادامه خواهد داد، اما تأکید می‌کند که رهبران افغان باید گرد هم بیایند.رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که مأموریت نظامی کشورش در تاریخ سی‌ویکم آگست ام‌سال پایان خواهد یافت. او تأکید می‌کند که آمریکا به اهداف خود رسیده است و پشتی‌بانی این کشور از مردم افغانستان ادامه خواهد یافت.

آقای بایدن در بخشی از سخنرانی‌اش می‌افزاید که آمریکا برای ملت‌سازی به افغانستان نرفته بود. او می‌گوید که در صورت نیاز آمریکا توانایی عمل‌کرد فرامرزی را به گونۀ عاجل دارد. در پاسخ به پرسشی که آیا او به طالبان اعتماد دارد، آقای بایدن می‌گوید «نه.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

جو بایدن می‌گوید، افغانان ظرفیت این را دارند که حکومت‌شان را حفظ کنند. او می‌افزاید: «پرسش این است که آیا آنان این کار را خواهند کرد؟»

این در حالی‌ست که طالبان پس از آغاز روند بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، حمله‌های‌شان را شدت بخشیده و حدود ۲۰۰ ولسوالی را تصرف کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: