ارگ با پخش خبرنامه‌ای در  حساب کاربری اکس خود از دیدار محمد عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی با تاکایوشی کورومیا، سفیر جاپان در کابل، خبر داده ‌است.

در خبرنامه‌ی پخش‌شده از این دیدار به نقل از سفیر جاپان آمده‌ است که این کشور در کنار تداوم کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی خود با افغانستان، در بخش برقراری روابط نزدیک جهان با افغانستان نقش مهم ایفا می‌کند.

در خبرنامه به نقل از سفیر جاپان در کابل، هم‌چنان آمده ‌است: «جاپان می‌خواهد نقش مهم در ایجاد و نزدیکی روابط افغانستان با جهان ایفا کند و جاپان آماده است در بخش‌های بازسازی، امور انکشافی، صحت و بلندبردن ظرفیت، پروژه‌ها را عملی سازد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، نیز در این دیدار تأکید کرده ‌است که بایستی نگرانی‌های کشورها از افغانستان از راه گفت‌وگو حل شود. او گفته که حکومت سرپرست باورمند به مذاکره است و به نگرانی‌های کشورها از افغانستان نیز احترام می‌گذارد.

با این همه، آگاهان باور دارند که چنین رویکردهای جهان برای نزدیکی با افغانستان و بیرون‌رفت افغانستان از انزوای سیاسی، نیازمند یک سلسله تغییرها در سیاست داخلی امارت اسلامی است.

به باور این آگاهان، تا زمانی که امارت اسلامی انعطاف‌هایی را از خود در بخش‌ خواست‌های جهانی از این حکومت مبنی بر حقوق زنان و تشکیل حکومت فراگیر نشان ندهد، تلاش‌ها برای بیرون‌کشیدن افغانستان از انزوای سیاسی، با بن‌بست روبه‌رو خواهد شد.

عبدالقدیر قانت، آگاه مسائل سیاسی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «نه تنها جاپان؛ بل در مجموع دنیا خواهان برقراری روابط با حکومت سرپرست افغانستان است و این حکومت هم خواهان تعامل مثبت با جهان است؛ اما مشکل این است که پیش‌شرط‌های جهان از سوی این حکومت بارها رد شده‌ است. برای تأمین روابط با جهان نیاز است خواست‌هایی مثل حقوق بشر، حقوق زنان و تشکیل حکومت فراگیر، رعایت شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

نجیب‌الرحمان شمال، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز در این باره می‌گوید: «یگانه راه حل افغانستان، راه گفت‌وگوهای سیاسی با تمام جناح‌ها و اقشار افغانستان است که اگر مشکلات در داخل افغانستان حل شود و حکومت با رضایت همه و باثبات ایجاد شود، جامعه‌ی جهانی به آن تن خواهد داد.»

از سویی هم، برخی دیگر از آگاهان تمرکز روی منافع ملی را در راستای برقراری روابط با جهان مهم می‌دانند. محمدزلمی افغانیار پوپل، رهبر حزب همبستگی ملت واحد افغانستان، در این باره پیشنهاد می‌کند که جهان بایستی رویکرد خود را با تمرکز روی اهمیت تأمین ثبات و امنیت دایمی در افغانستان تنظیم بکند.

این در حالی است که امارت اسلامی در نشست سازمان ملل متحد که به منظور گفت‌وگو و بحث روی موضوع افغانستان در دوحه، پایتخت قطر برگزار کرده بود، اشتراک نکرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: