مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری جوزجان می‌گویند که کار بازسازی جنگل‌باغ، بزرگ‌ترین باغ تفریحی در شهر شبرغان، مرکز این ولایت را با حفظ اصالت تاریخی آن به پیش می‌برند و یک تفریح‌گاه معیاری آماده می‌کنند تا جای‌گاه اجتماعی​ و فرهنگی در آن رعایت شود.

عبادالله انصار، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری جوزجان می‌گوید که جنگل‌باغ در سال ۱۳۱۲ خورشیدی بر گسترۀ ۴۰۰ جریب زمین ساخته شده است و در هفت کیلومتری شمال‌غرب شهر شبرغان موقعیت دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ رئیس زراعت جوزجان، کار بازسازی جنگل‌باغ را هم‌اکنون مؤسسۀ «زراعتی و مالداری مدرن» با هم‌کاری مالی​ برنامۀ جهانی غذا به پیش می‌برد که تا شش ماه آینده تکمیل و به بهره‌برداری سپرده خواهد شد.

آقای انصار می‌افزاید که با آغاز کار بازسازی این باغ بزرگ تفریحی، به ۱۷۰ تن زمینۀ کار نیز فراهم شده است. او می‌گوید: «ما کوشش داریم​ که جنگل‌باغ را فعال کنیم و هم‌اکنون ۱۷۰ نفر کار می‌کنند​. ما جنگل‌باغ را آباد و سرسبز می‌کنیم و کوشش‌های ما ادامه دارد.»

با این حال، شماری از باشنده‌گان جوزجان می‌گویند با آن‌که فرهنگ تفریح نسبت به سال‌های گذشته رونق خوبی یافته است، اما مراقبت‌نکردن از باغ‌ها و تفریح‌گاه‌ها سبب می‌شود تا در مرحلۀ نابودی قرار گیرد.​

به گفتۀ آنان، بازسازی این باغ بزرگ تفریحی که هزاران اصله نهال مثمر و غیرمثمر را در بدنۀ خود پرورش داده، یک اقدام نیک است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عنایت‌الله، یک تن از باشنده‌گان جوزجان، می‌گوید: «بزرگ‌ترین باغ شمال کشور جنگل‌باغ است، از این باغ حفاظت صورت گیرد، به درخت‌ها​ و جویچه‌ها رسیده‌گی شود، باغ بسیار کلان است و میوه‌های رنگارنگ دارد. باید توجه جدی صورت گیرد.»

از سویی هم، فعالان مدنی جوزجان از آغاز کار بازسازی این باغ تفریحی استقبال می‌کنند؛ اما بر حفظ و مراقبت​ آن از سوی ریاست‌های شهرداری و زراعت این ولایت تأکید می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: