منابع محلی نیمروز به سلام‌وطندار می‌گویند که مرزبانان ایرانی با گلوله‌باری مانع پاک‌کاری سواحل دریای هلمند در نوار مرز این ولایت شده‌اند.

نعمت‌الله صدیقی، عضو شورای ولایتی نیمروز به سلام‌وطندار می‌گوید که بر بنیاد برنامۀ/پلان سالانۀ ریاست عمومی تنظیم امور آب، پس از چاشت امروز (دوشنبه، یازدهم حوت/اسفند) کارگران این ریاست در منطقۀ «گودر عبدالرحمن» در غرب شهر زرنج، مرکز این ولایت در حال تحکیم‌کاری و پاک‌کاری سواحل دریای هلمند بودند که این اقدام کارگران افغان، به گلوله‌باری مرزبانان ایرانی روبه‌رو شده است.

به گفتۀ آقای صدیقی، مرزبانان افغان نیز به‌خاطر دفاع از خاک خود و پاسخ به مرزبانان ایرانی، به‌سوی آنان شلیک کرده‌اند. این عضو شورای ولایتی نیمروز می‌افزاید که مرزبانان ایرانی از سلاح‌های سبک‌وسنگین بر شهر زرنج و خانه‌های مسکونی استفاده کرده‌اند؛ تا جایی که گلوله‌های مرزبانان ایرانی به توقف‌گاه فرماندهی پولیس نیمروز هم اصابت کرده است.

خسارت‌های واردشده به دکان‌ها و خانه‌های مسکونی در اثر گلوله‌باری مرزبانان ایرانی در نیمروز

آقای صدیقی هم‌چنان می‌گوید که این گلوله‌باریِ دو طرف تلفات جانی نداشته؛ اما خسارت‌هایی به باشنده‌گان و دکان‌های شهر زرنج وارد شده است. به گفتۀ نعمت‌الله صدیقی، تحکیم‌کاری دریای هلمند در محدودۀ خاک افغانستان و مطابق به قانون انجام می‌شد؛ اما این‌کار با واکنش مرزبانان ایرانی روبه‌رو شده است. او می‌افزاید، از زمانی که حکومت افغانستان در راستای بندسازی و مدیریت آب‌هایش تلاش می‌کند و آب‌گیری بند کمال‌خان را آغاز کرده است، مرزبانان ایرانی حساسیت نشان می‌دهند.

صدیقی نیز می‌گوید که با گلوله‌باری مرزبانان ایرانی اکنون پاک‌کاری و تحکیم‌کاری دریای هلمند متوقف شده است و حکومت افغانستان از طریق کمیساری ولایت نیمروز، علت این اقدام مرزبانان ایرانی را پی‌گیری می‌کند.

تصویرهایی که از اصابت گلوله‌‌های مرزبانان ایرانی بر دکان‌ها و خانه‌های مسکونی به سلام‌وطندار رسیده است، نیز نشان می‌دهد که مرزبانان ایرانی از سلاح‌ سنگین استفاده کرده‌اند.

در همین حال، شماری از باشنده‌گان شهر زرنج با انتقاد از این اقدام مرزبانان ایرانی می‌گویند که در نتیجۀ گلوله‌باری مرزبانان ایرانی، خسارت‌هایی به دکان‌ها و خانه‌های مسکونی وارد شده است. آنان تأکید می‌کنند که مدیریت آب در افغانستان حق افغان‌هاست و تا پای‌جان از حق خود در برابر این ‌کشور دفاع خواهند کرد.

ادارۀ محلی نیمروز و مقام‌های ایرانی هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: