مسئولان‌ اتحادیۀ قصابان و باشنده‌گان هرات می‌گویند، قاچاق مواشی سبب شده است که بهای هر کیلوگرام گوشت در بازارهای این ولایت، ۷۰ تا ۸۰ افغانی افزایش یابد. مسئولان اتحادیۀ قصابان هرات هشدار می‌دهند که اگر جلو قاچاق مواشی گرفته نشود، بهای گوشت از این هم افزایش خواهد یافت.

عبدالقدیر رحیمی‌زاده، رئیس اتحادیۀ قصابان هرات به سلام‌وطندار می‌گوید که چند ماه پیش یک کیلوگرام گوشت گوسفند در بازارهای این ولایت به ۳۷۰ تا ۳۸۰ افغانی فروخته می‌شد؛ اما اکنون به ۴۵۰ افغانی افزایش یافته است. به گفتۀ آقای رحیمی‌زاده، بر بنیاد بررسی‌های صنف قصابان هرات، روزانه ۴ تا ۵ هزار مواشی از این ولایت به بهانۀ این‌که مواشی را به ولایت‌های کابل و کندهار انتقال می‌دهند، به ایران قاچاق می‌شود.

رئیس اتحادیۀ قصابان هرات می‌‌افزاید، حتی شهروندان کشورهای بیرونی در «گنج دولتی حیوانات» در هرات دیده شده‌اند که حیوانات را خریداری و سپس توسط شهروندان افغان به وسیلۀ موترهای ۳۰۳ از طریق مرزهای ولایت‌های نیمروز و فراه و مرز اسلام‌قلعه_هرات به ایران قاچاق می‌کنند.

عبدالقدیر رحیمی‌زاده می‌گوید: «آماری که ما داریم، میان ۴ تا ۵ هزار مواشی همه‌روزه از هرات قاچاق می‌شود. اگرچه اتحادیۀ قصابان صدای خود را به گوش مسئولان رسانده‌، اما متأسفانه هیچ توجهی نکرده است و اگر همین‌گونه ادامه ‌پیدا کند، ما در سال آینده به کم‌بود مواشی روبه‌رو می‌شویم.»

رئیس اتحادیۀ قصابان هرات از ادارۀ محلی این ولایت می‌خواهد که به منظور جلوگیری از قاچاق مواشی به بیرون از کشور، انتقال حیوانات از یک ولایت به ولایت دیگر، براساس درخواست رسمی والیان انجام شود.

باشنده‌گان هرات نیز از افزایش بهای گوشت در بازارهای این ولایت نگرانی می‌کنند و می‌گویند که هم‌اکنون بهای یک کیلوگرام گوشت به ۴۵۰ تا ۴۸۰ افغانی در قصابی‌های ولایت هرات افزایش یافته است.

ادارۀ محلی هرات به نحوی قاچاق حیوانات از این ولایت به کشورهای همسایه را تأیید می‌کند و می‌گوید که نهادهای امنیتی به‌ویژه پولیس مرزی مکلف‌اند تا جلو هر گونه قاچاق به‌ویژه قاچاق مواشی را بگیرند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید: «نه‌تنها پولیس مرزی؛ بل‌که نهادهای کشفی و استخباراتی و همه نیروها مکلفیت دارند که جلو هر گونه قاچاق را بگیرند.»

پولیس مرزی نیز اطمینان می‌دهد که آنان اجازۀ قاچاق مواشی به بیرون از کشور را نخواهند داد.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: