معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید که قرار است از تمام آمران جنایی حوزه‌های پولیس کابل آزمون گرفته شود تا روشن شود که سطح مهارت و دانش آنان در تکمیل محضر و مرحله‌های کشف و تحقیق به چه اندازه است.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری امروز (چهارشنبه، دهم جدی/دی) در یادداشتی در فیس‌بوک نگاشته است، یکی از شکایت‌های همیشه‌گی میان اداره‌های دولتی در گذشته این بوده که گویا ادارۀ دادستانی کل با مجرمان برخورد شدید مطابق به قانون نمی‌کند.

آقای صالح می‌گوید، ارزیابی‌های عمیق دولت نشان می‌دهد که در صفوف پولیس و حتا امنیت ملی ظرفیت درک از روند کشف، بررسی و محاکمه بسیار بلند نیست. به گفتۀ معاون نخست ریاست‌جمهوری، گزارش اولیه براساس معیارهایی که دادستانی را قادر به اجراأت جدی بسازد، صورت نمی‌گیرد.

امرالله صالح می‌افزاید، روش آزمون از آمران جنایی حوزه‌های پولیس که توسط هیأت دادستانی گرفته می‌شود، در دیگر ولایت‌های شامل میثاق امنیتی نیز تطبیق خواهد شد. معاون نخست ریاست‌جمهوری تأکید می‌کند که نتیجۀ این آزمون الزامیت حقوقی ندارد، مگر این‌که ریاست‌جمهوری تصمیم بر عذل و تبدیلی منسوبان مبارزه علیه جرم‎های جنایی بگیرد.

صالح می‌گوید: «با انجام این‌کار فاصله میان سارنوالی/دادستانی و بخش کشف و تحقیق در نهادهای امنیتی از بین می‌رود. تطبیق عین میتود/روش در ریاست امنیت ملی کابل پس از مشوره‌های لازمی بخاطر حفظ محرمیت و مصونیت کارمندان انجام خواهد شد؛ اما بر آن سوالات مشخص مسلکی دیگر نیز درج خواهد گردید.»

آقای صالح می‌گوید، امیدوار است در آن‌چه زنجیرۀ ارزشی عدلی و قضایی خوانده می‌شود، نهادهای امنیتی و عدلی در یک صفحه قرار گیرند و فضای ناموزون را از میان بردارند.

معاون نخست ریاست‌جمهوری در ادامۀ این یادداشت خود بار دیگر با اشاره به موترسایکل‌های دارای دو سرنشین گفته است که در بیست‌وچهار ساعت گذشته یک‌بار دیگر صدها عراده موترسایکل‌ دارای دو سرنشین فلج ساخته شده‌اند. او از شهروندان خواهش کرده است که از موترسایکل‌های دارای دو سرنشین کار نگیرند.

او می‌گوید: «ما ویدیوهایی متعدد امنیتی در اختیار داریم که نشان می‌دهد زیادترین ترورهای انفرادی و هدفمند توسط موترسایکل‌های دو پشته/دارای دو سرنشین صورت می‌گیرد. به تمام ولایات شامل میثاق امنیتی هدایت داده می‌شود که تردد موترسایکل‌های دو پشته را متوقف سازند.»

معاون نخست ریاست‌جمهوری پیش از این هم گفته بود که بررسی‌های پی‌درپی ترورها نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد موترسایکل‌های دارای دو سرنشین در کابل، وابسته به تروریستان است.

او گفته بود که پس از این موترسایکل‌های بی‌مدرک مصادر می‌شود و با موترسایکل‌هایی که در آن دو تن سوار باشند، به ‌عنوان تهدید تروریستی دیده می‌شود.

آقای صالح در بخشی از این یادداشتش با ارشاره به انفجارهای اخیر در کابل اضافه کرده است که فردا ویدیویی شخصی که ماین‌های مغناطیسی را در موترهای باشنده‌گان کابل جابه‌جا می‌کرد، نشر می‌شود. به گفتۀ صالح، او نشان خواهد داد که چه‌گونه و با استفاده از چه مهارتی این کار را انجام می‌داد.

معاون نخست ریاست‌جمهوری افزوده است که هدف از نشر این ویدیو، ایجاد آگاهی عامه و بسیج مردم علیه این شیوه‌یی از آدم‌کشی و ترور توسط گروه طالبان است.

صالح می‌گوید، امیدوار است پس از نشر این ویدیو که توسط شخص بازداشت‌شده تمثیل می‌شود، سطح آگاهی مردم بلند رفته و مردم همه به رضاکاران امنیتی تبدیل شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: