سازمان بین‌المللی مهاجرت، به تازگی با نشر گزارشی گفته است که در یک دهه‌ی پسین بیش از ۶۳ هزار تن در مسیر مهاجرت شان را از دست داده یا ناپدید شده ‌که یک سوم آن از کشورهای جنگ‌زده مانند افغانستان اند.

این سازمان، افزوده است که تنها در ۲۰۲۳ یک‌ هزار و ۱۸۱ شهروند افغانستان در مسیرهای غیرقانونی مهاجرت از بین رفته اند.
در بخشی از این گزارش آمده‌ است: «در یک دهه‌ی اخیر، دست‌کم ۶۳ هزار و ۲۸۵ تن در جریان مهاجرت از کشورهای شان جان داده یا ناپدید شده اند؛ در این مدت ۲۸ هزار و ۸۵۴ تن در جریان مهاجرت ناپدید شده اند؛ از جمله‌ی مهاجران تلف یا ناپدید‌شده از هر سه نفر یکی از آنها مهاجرانی از کشور های جنگ‌زده چون افغانستان بوده ‌اند؛ در این میان، تعداد زنان و کودکان در میان کشته‌شدگان زیاد است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در بخشی از گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت آمده که بیش از دو سوم قربانیان ناشناس باقی مانده و در بیش از نیمی از موردها، این سازمان قادر به تعیین جنسیت یا سن مهاجر نشده است.

سازمان جهانی مهاجرت در گزارش خود افزوده که بیش‌ترین مرگ‌و‌میر پناهجویان افغان در مسیر ایران رخ داده است.
در سوی دیگر، اعضای خانواده‌ها یا نزدیکان شماری از مهاجران افغان که در مسیرهای غیرقانونی مهاجرت کشته یا ناپدید شده‌ اند، می‌گویند که فقر و بی‌کاری عامل اصلی مهاجرت‌ اعضای خانواده‌های شان به کشورهای دیگر بوده است.
عبدالعزیز احمدی، باشنده‌ی هرات که پنج ماه پیش برادرش در ایران ناپدید شده است، می‌گوید برادرش ۲۲ سال داشت و به دلیل مشکلات اقتصادی مسیر مهاجرت غیرقانونی را در پیش گرفت. او می‌افزاید: «پنج ماه می‌‌شود که به ایران مهاجرت کرده است؛ در این پنج ماه کسی از او خبر ندارد؛ خودش هم به ما تماس نگرفته است؛ نمی‌دانیم چی شده است؛آیا دزدان او را گرفته، به مقصد رسیده یا کشته‌ شده است؛ معلوم نیست.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید
بشیر، باشنده‌ی پروان که سه ماه پیش شاهد حمله‌ی دزدان مسلح در مسیر مهاجرت خودش و نزدیکانش به ایران بوده است، می‌گوید که در نتیجه‌ی این رویداد یکی از نزدیکانش جان داده و دیگریش زخمی شده ‌است. او می‌افزاید: «سه نفر بودیم؛ دزدها بر ما حمله کردند؛ یک نفر ما را کشتند؛ یکی ما زخمی شد. یک زن و شوهر بودند؛ خانم کشته و شوهرش زخمی شد؛ وضعیت اقتصادی هیچ یک ما خوب نبود. آن‌ها هم تازه عروسی کرده بودند.»
در بخشی دیگر از گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت آمده است که در ۲۰۲۴ میزان جهانی مهاجران ناپدید‌شده یا جان‌باخته رو به افزایش خواهد بود.
سازمان جهانی مهاجرت در این گزارش، بر افزایش قابلیت‌های جست‌جو و نجات، اقداماتی برای ایجاد مسیرهای مهاجرتی امن و منظم، پیش‌گیری از تلفات بیش‌تر و همچنان افزایش هم‌کاری‌های جهانی در برابر شبکه های قاچاق انسان تأکید کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: