پس از چندین روز فراخوان، روز گذشته راهپیمایی بزرگی در شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان به هدف تأمین آب آشامیدنی، برق و امنیت برگزار شد، اما دیری نگذشت که این راهپیمایی به خشونت کشیده شد. راهپیمایی زمانی به خشونت کشیده شد که والی بدخشان و افراد پولیس بر روی معترضان شلیک کردند.

تیرباران معترضان از سوی والی و پولیس بدخشان واکنش رئیس و اعضای مجلس نماینده‌گان را برانگیخته است. میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز این مجلس می‌گوید که تیرباران راهپیمایان در بدخشان، توسط مسئولان ولایت و والی غیرقابل‌قبول است و ارزش‌های مدنی در آن ولایت را شدید آسیب رسانده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

رئیس مجلس نماینده‌گان به کمیسیون امنیت داخلی این مجلس وظیفه داد که چه‌گونه‌گی وقوع روی‌داد را بررسی کند و نتیجۀ آن را با مجلس شریک کند. «تیرباران‌کردن راهپیمایان در ولایت بدخشان توسط مسئولان ولایت و شخص والی غیرقابل‌قبول است و ارزش‌های مدنی را شدید آسیب می‌رساند. به کمیسیون امنیت داخلی وظیفه سپرده می‌شود تا در این مورد تحقیق و بررسی کند تا مجلس تصمیم بگیرد.»

تظاهرات روز گذشتۀ باشنده‌گان بدخشان به خشونت کشیده شد.

معترضان بدخشانی امروز چهارشنبه در نزدیکی دفتر ولایت چادر تحصن برپا کرده و در شعاری نوشته‌اند که خواهان برکناری و محاکمۀ والی بدخشان‌اند.

حجت‌الله خردمند، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید که باشنده‌گان بدخشان فقط می‌خواستند صدای‌شان را به گوش والی برسانند؛ اما والی حرکت مدنی مردم را با گلوله پاسخ داد. این عضو مجلس نماینده‌گان می‌افزاید که خواست باشنده‌گان بدخشان برکناری و معرفی‌شدن والی بدخشان به نهادهای عدلی و قضایی‌ست.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، عبدالشکور واقف حکیمی، دیگر عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید که وضعیت بدخشان بسیار نگران‌کننده است و این وضعیت از سوی مخالفان مسلح دولت نه؛ بل‌ از سوی والی این ولایت به‌وجود آمده است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در نتیجۀ شلیک گلوله بر روی معترضان در بدخشان، ۳ معترض کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

ارگ ریاست‌جمهوری نیز امروز اعلام کرده که برای بررسی به خشونت‌کشیده‌شدن تظاهرات روز گذشتۀ باشنده‌گان بدخشان، یک هیأت گماشته است. طبق اعلام ارگ، براساس حکمی که از سوی محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور در این باره صادر شده است، عبدالودود ثابت، مشاور ریاست‌جمهوری این هیأت را ریاست می‌کند.

نماینده‌گانی از ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی، دفتر شورای امنیت ملی، احمد‌ضیا یفتلی، نمایندۀ مردم بدخشان در مجلس نماینده‌گان؛ صبغت‌الله، عضو پیشین کمیسیون موظف امنیت سرحدی، نمایندۀ با صلاحیت وزارت داخله و نمایندۀ با صلاحیت ریاست عمومی امنیت ملی در ترکیب این هیأت شامل‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ریاست‌جمهوری گفته که این هیأت موظف است مشکل به‌وجودآمده و چالش‌های مردم را مورد بررسی عمیق قرار دهد و یافته‌ها و راه‌حل‌های‌شان را هرچه عاجل به دفتر شورای امنیت ملی بپسارد.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در نتیجۀ شلیک گلوله بر روی معترضان در بدخشان، ۳ معترض کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند؛ اما شماری از نماینده‌گان مردم بدخشان در مجلس نماینده‌گان می‌گویند که آمار کشته‌شده‌گان به ۹ تن و از زخمیان به ۴۰ تن می‌رسد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: