شماری از باشنده‌گان و فعالان مدنی سمنگان و نیز خانواده‌های قربانیان، امروز در شهر مزارشریف، مرکز بلخ گردهمایی اعتراضی کردند.

معترضان دلیل‌های گردهمایی‌شان را کشته‌شدن دو غیرنظامی در حضور خانواده‌های‌شان، کشته‌شدن چهار غیرنظامی که در یک فارم مرغ‌داری کار می‌کردند، بی‌جاشدن نزدیک‌ به ۴ هزار خانواده از ولسوالی‌های درۀصوف بالا و پایین، بندش راه‌های مواصلاتی درۀصوف_مزارشریف و درۀصوف_سمنگان و بسته‌بودن مکتب‌ها عنوان می‌کنند و می‌گویند که دولت باید در راستای تأمین امنیت و بازشدن راه‌های مواصلاتی و مکتب‌ها اقدام کند.

اعتراض‌کننده‌گان می‌افزایند که در کنار این موارد، طالبان در ساحات زیر ادارۀشان در سمنگان، از تمامی شوراهای مردمی این ولایت مبلغ‌های مختلفی را به‌نام «عُشر» می‌گیرند.

سیدقاسم موسوی، فعال مدنی سمنگان می‌گوید که طالبان در این ولایت از راننده‌گان مبلغ ۱۳ هزار افغانی پول به‌عنوان محصول دریافت می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «طالبان نه‌تنها در راه درۀصوف، بل در بیش‌تر نقاط افغانستان در مسیر شاهرا‌ه‌ها از راننده‌گان موترهای باربری باج‌ می‌گیرند و اخاذی غیرقانونی می‌کنند. از سه سال به این‌طرف موترهایی که زغال سنگ از درۀصوف به دیگر ولایت‌ها چون مزارشریف و شبرغان انتقال بدهد، طالبان در منطقه‌یی به‌نام چرچیل و هم‌چنان کشندی از این موترها اخاذی می‌کنند که قرار معلومات مبلغ ۱۳۰۰۰ افغانی را از راننده‌گان به‌عنوان محصول دریافت و نیز در مناطق تحت حاکمیت‌شان از شوراهای مردمی و مردم مبلغ‌های مختلف را به‌نام عُشر اخذ می‌کنند.»

در همین حال، شماری از خانواده‌هایی که بسته‌گان‌شان از سوی طالبان در ولسوالی درۀصوف بالای سمنگان کشته و خانواده‌های‌شان آواره شده‌اند، می‌گویند که با مشکلات فراوانی از جمله نبود سرپناه روبه‌رو شده و در وضعیت بدی اقتصادی به‌سر می‌برند. آنان از دولت و نهادهای امدادرسان خواهان توجه به حل مشکلات‌شان‌‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نساگل، بی‌جاشده از سمنگان به سلام‌وطندار می‌گوید: «داخل خانه پُت شده بودیم. از خانه کشیدند ما را، اول با بیل و زنجیر لت‌وکوب‌مان کردند، باز من زیاد زاری کردم گفتم ما سلاح نداریم، گفت سلاح بدهید سلاح خود را هر جای پُت کردید، بدهید. باز هر چه زاری کردم خودم را هم لت‌وکوب کردند، بچه‌ام را هم. باز دو نفر یکی از هم‌سایه‌هایم در پهلویم بود و شوهر خودم را به قتل رساندند.»

سیدحسین، دیگر بی‌جاشده از سمنگان نیز به سلام‌وطندار می‌گوید: «همین‌که طالبان آمدند و جنگ درگرفت، ما مجبور شدیم زمین خود را کشت‌وکار خود را و خانه و زنده‌گی خود را رها کرده و طرف مزارشریف بیایم. طالبان یک ماه پیش آمدند گفتند که ما شما مردم ملکی را کار نداریم؛ ولی یک بچۀ کاکایم در فارم مرغ‌داری بود، آمدند همان‌جا تیربارانش کردند.»

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که هفتۀ گذشته ولسوالی درۀصوف بالای سمنگان در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی از طالبان پس گرفته شد و هم‌اکنون نیروهای دولتی با پشتی‌بانی نیروهای خیزش مردمی در این ولسوالی حضور دارند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

خواستیم دیدگاه ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی نظامی گروه طالبان را نیز در این گزارش داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: