نماینده‌گان ویژۀ اتحادیۀ اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و ایالات متحدۀ آمریکا روز گذشته (جمعه، نوزدهم حمل/فروردین)، در یک اعلامیۀ مشترک گفته‌اند که از این پس کمک‌های آنان بسته‌گی به عمل‌کرد امارت اسلامی دارد.

در اعلامیه آمده است که امارت اسلامی رفتار مناسبی با زنان و اقلیت‌های قومی ندارد. در این اعلامیه، تصمیم امارت اسلامی مبنی بر بستن مکتب‌های دخترانه و وضع محدودیت‌ها بر زنان، نکوهش شده و خواسته شده است که امارت اسلامی تعهدات مبنی بر رعایت حقوق زنان و دختران و اقلیت‌ها را، عملی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، عارفه فاطمی، آگاه مسائل سیاسی و مدافع حقوق زن با این‌که می‌گوید توقف کمک‌های جامعۀ جهانی به افغانستان، سبب بحران بشری خواهد شد، اما تأکید می‌کند که حقوق زن، خط سرخ جامعۀ جهانی و زنان افغانستان است.

او می‌افزاید: «پیش‌شرط جامعۀ جهانی و اتحادیۀ اروپا این است که امارت اسلامی در عمل ثابت کند که پای‌بند به رعایت حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان در افغانستان است. ولی نگرانی ما از این است که اگر کمک‌های بشردوستانه در افغانستان قید شود، فاجعۀ بشری اتفاق خواهد افتاد.»

از سویی هم، شماری دیگر از آگاهان می‌گویند که امارت اسلامی باید با فرصت پیش‌آمده با جهان تعامل کند تا بحران بشری از افغانستان برچیده شود. آنان از جامعۀ جهانی می‌خواهند که در برابر کمک‌های بشری در افغانستان شرایط نگذارد و به‌عنوان یک «انسان» به مردم این کشور کمک کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

تلاش کردیم دیدگاه سخنگویان امارت اسلامی را نیز در پیوند به این اعلامیه داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

لازم به یادآوری‌ست که نگرانی‌ها از وضعیت بشری در کشور پس از حاکمیت امارت اسلامی هنوز هم وجود دارد و با آن‌که از سوی نهادهای مختلف کمک‌های بشری به مردم صورت گرفته؛ اما امارت اسلامی از چه‌گونه‌گی این وضعیت و این‌که چه تغییر در وضعیت بشری آمده، تاکنون چیزی نگفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: