کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (UNHCR) با پخش اعلامیه‌یی هشدار داده که بحران بشری در افغانستان در حال افزایش است و گرسنه‌گی در این کشور به سطح بی‌پیشینه رسیده است. بابر بلوچ، سخنگوی این نهاد گفته است که حدود ۲۳ میلیون شهروند افغانستان با گرسنه‌گی روبه‌رو اند و از این میان نُه میلیون تن را خطر قحطی تهدید می‌کند.

بابر بلوچ افزوده است: «بحران بشری به‌طور روزافزون در افغانستان تشدید می‌شود. گرسنه‌گی در این کشور به سطح بی‌سابقه رسیده است. حدود ۲۳ میلیون تن که ۵۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد، با سطوح بلند گرسنه‌گی مقابل بوده و از این میان نُه میلیون آن با خطر قحطی نیز مواجه‌اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان هم‌چنان گفته که جنگ و ناامنی در افغانستان سبب بی‌جاشدن ۳.۵ میلیون شهروند این کشور شده است و این شمار برای بقا در فصل سرما آماده‌گی ندارند. به گفتۀ این نهاد، خانواده‌‌های بی‌جاشده با نبود سرپناه، لباس گرم و نفت برای گرم‌شدن روبه‌رو اند و به مواد غذایی کافی، دارو و دیگر نیازهای اولیه دست‌رسی ندارند.

اما مسئولان امارت اسلامی با رد این گزارش‌ها و اظهارات می‌گویند که نهادهای بین‌المللی وضعیت در افغانستان را بدتر از آن‌چه است، گزارش می‌دهند.

بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید که نگرانی‌ها از وضعیت به این سطح وجود ندارد و تلاش‌ها برای رساندن کمک‌ها برای آسیب‌دیده‌گان نیز جریان دارد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که فدراسیون بین‌المللی جمیعت‌های صلیب سرخ و هلال احمر نیز اعلام کرده‌ است که افغانستان در معرض یکی از بدترین خشک‌سالی‌ها و بحران‌های گرسنه‌گی در دهه‌های پسین قرار دارد و یک فاجعۀ انسانی بی‌بدیل این کشور را تهدید می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: