اتحادیۀ معلولان ولایت بامیان در نشستی به‌مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت در مرکز این ولایت، از سازمان‌های خیریۀ ملی و بین‌المللی خواستار توزیع کمک‌های فوری بشردوستانه در فصل زمستان برای خانواده‌های فقیر و در خطر گرسنه‌گی به‌ویژه خانواده‌های افراد دارای معلولیت شده‌ است.

در این نشست بیش‌تر از ۵۰۰ فرد دارای معلولیت به‌شمول زنان و مردان شرکت کرده‌ بودند. مسئولان اتحادیۀ معلولان بامیان در این نشست می‌گویند که حدود ۹۹ درصد افراد دارای معلولیت در این ولایت، در خطر فقر و گرسنه‌گی قرار دارند.

سیدعبدالرازق دانش، مسئول اتحادیۀ معلولان بامیان می‌گوید: «از حکومت سرپرست امارت اسلامی می‌خواهیم که معاشات معلولان و خانواده‌های شهدا را پرداخت و آمر ادارۀ شهدا و معلولان را نیز از خانوادۀ شهدا و معلولان استخدام کند. همین‌طور اشخاص دارای معلولیت را در ادارات دولتی استخدام و کمک‌های بشردوستانه را به خانواده‌های مستحق معلولان توزیع کند.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

به گفتۀ او، روند توزیع کمک‌های سازمان‌های خیریه برای باشنده‌گان بامیان، شفاف نیست. آقای دانش می‌افزاید که بیش‌تر افراد دارای معلولیت در بامیان، ماه‌هاست معاش دریافت نکرده و حدود ۹۹ درصد از معلولان در ولسوالی‌ها و مرکز این ولایت با فقر و گرسنه‌گی شدید روبه‌رو‌ اند. مسئول اتحادیۀ معلولان بامیان نیز می‌گوید، هرچند نهادها مانند «ابرار» اعلام کرده است که به افراد دارای معلولیت کمک توزیع خواهد کرد؛ اما این کمک‌ها بسنده نیست.

ظریفه، یک تن از افراد دارای معلولیت که با خانوادۀ یازده نفری‌اش در مغاره‌‌یی در غرب تندیس بودای صلصال، از مربوطات مرکز بامیان زنده‌گی می‌کند، می‌گوید که سه ناحیۀ بدنش معلول است. به گفتۀ ظریفه، او در زمان حکومت پیشین طالبان در نیمۀ دوم دهۀ ۹۰ میلادی، هنگام فرار معلول شده است. او می‌افزاید که روزانه برای دریافت کمک پشت‌ دروازه‌های سازمان‌های امدادرسان می‌رود؛ اما تاکنون کمکی دریافت نکرده است.

ظریفه در ادامه می‌گوید: «مغاره‌یی که من و خانواده‌ام در آن زنده‌گی می‌کنیم، بسیار سرد شده و چیزی نداریم که آتش کرده و گرم شویم. همین‌طور غذای کافی هم نداریم که بخوریم.» او از سازمان‌های امدادرسان می‌خواهد که با او و خانواده‌‌اش کمک کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، حاجی نظرمحمد که به نماینده‌گی از والی امارت اسلامی برای بامیان در این نشست شرکت کرده است، با تأیید نگرانی و مشکلات افراد دارای معلولیت و خانواده‌های قربانیان می‌گوید که به خواسته‌ها و مشکلات آنان رسیده‌گی خواهد شد.

گفتنی‌ست که روزانه صدها زن و مرد فقیر بامیانی برای دریافت کمک پشت دروازه‌های سازمان‌های خیریه و دفتر والی این ولایت صف می‌کشند؛ اما از کمک خبری نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: