شماری معلولان در یک گردهمایی اعتراضی در کابل می‌گویند که وزارت دولت در امور شهدا و معلولان ام‌سال ۵۰ درصد از معاش افراد دارای معلولیت را کسر کرده است.

آنان امروز (پنج‌شنبه، ۲۷ قوس/آذر) با برپا کردن خیمۀ تحصن در برابر درب ورودی ساختمان شورای ملی و سر دادن شعار عدالت‌خواهی، خواهان تطبیق قانون امتیازات معلولان هستند.

میرآغا، رئیس شورای معلولان می‌گوید که مسئولان وزارت دولت در امور شهدا و معلولان دلیل کسر معاش افراد دارای معلولیت را به پایان رسیدن بودجه سال مالی ۱۳۹۹ عنوان می‌کند.

به گفتۀ او، معلولان همه ساله ۶۰ هزار افغانی معاش داشتند، اما ام‌سال ۳۰ هزار افغانی برای‌شان پرداخت شده است. این معلولان می‌گویند که سال ۱۳۸۸معاشات معلولان در ولایت‌های، حواله نشده است.

از سوی دیگر این معلولان از حکومت می‌خواهند که باید برای افراد  دارای معلولیت در پُست‌های دولتی، روند صلح، تحصیلات عالی  و شهرک‌های رهایشی نیز سهم داده شود.

‌ اما مسئولان وزارت دولت در امور شهدا و معلولان ادعای افراد دارای معلولیت مبنی بر کسر معاش‌شان را رد می‌کنند.

ضیاالحق فضلی، سخنگوی وزارت دولت در امور شهدا و معلولان به سلام‌وطندار می‌گوید که معاش خانواده‌های جان‌باخته‌گان و معلولان در دو قسط پرداخت شده و کسانی‌که اسنادشان تأیید شده هر دو قسط معاش خود را دریافت کرده‌اند.

افراد دارای معلولیت بارها از بی‌توجهی حکومت در پرداخت معاش و دیگر مسایل شکایت کرده‌اند، اما به گفتۀ معلولان، تاکنون توجه قابل ملاحظه‌یی در این عرصه صورت نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: