ده‌ها تن از افراد دارای معلولیت ماه‌ها پس از برپایی چادر تحصن در برابر ساختمان مجلس نماینده‌گان، امروز (دوشنبه، شانزدهم حمل/فروردین) ناگزیر به راهپیمایی اعتراضی در کابل شدند. معترضان می‌گویند که مطابق به قانون حقوق و امتیازات معلولان، باید سه درصد کارمندان اداره‌ها معلولان باشند، اما این ماده عملی نشده است.

به گفتۀ آنان، در کنار دیگر چالش‌ها ۵۰ درصد معلولان از سه سال به این‌سو حقوق و امتیازات ماهانۀشان را نیز دریافت نکرده‌اند. آنان می‌افزایند که بیش از چهار ماه می‌شود که برای برآورده‌شدن خواست‌های‌شان در برابر مجلس نماینده‌گان چادر تحصن برپا کرده‌اند؛ اما حکومت هیچ توجهی به آنان نداشته است.

بشیر دیره، معاون شورای معلولان می‌گوید: «گرچه تعهدات رهبران حکومت به‌ویژه آقای غنی خیلی زیاد بود؛ اما در تطبیق آن خیلی عاجز آمدند. اگر دولت به خواست‌های مشروع ما توجه نکند، ما ترک تابعیت می‌کنیم، دروازه‌های سازمان ملل را بسته می‌کنیم تا که به خواست‌های مشروع ما برسیم. ما فراتر از قانون ادعا نداریم و خواستار تطبیق قانون و حقوق و امتیازات معلولین هستیم.»

ملک‌محمد ملک‌زاده، رئیس انسجام و هماهنگی نهادهای معلولان افغانستان می‌گوید: «ما بسیار مجبور شدیم که دوباره دست به تظاهرات زدیم که این تظاهرات از پارک شهر نو شروع شده و تا چهارراه زنبق رفته و در آن‌جا می‌مانیم تا زمانی که به خواست‌های ما رسیده‌گی شود.»

اما ضیاءالحق فضلی، سخنگوی وزارت شهدا و معلولان می‌گوید که تاکنون در هم‌کاری با اداره‌های دولتی موفق به استخدام ۹ هزار معلول شده‌اند. به گفتۀ او، پرداخت حقوق و امتیازات آن‌دسته از معلولانی که اسنادشان از سوی کمیسیون تعیین‌شده تأیید شده، از تاریخ ۱۵ حمل آغاز شده است، اما برای کسانی که اسنادشان رد شده، کاری از دست آن‌ها برنمی‌آید.

با این حال، معترضان هشدار می‌دهند در صورتی که حکومت اعتراض‌های پی‌هم آنان را نادیده بگیرد، در کنار ترک تابعیت، دروازه‌های سازمان ملل متحد را بسته و اعتصاب غذایی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: