ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی شب گذشته با پخش خبرنامه‌یی در توییترش، حمله‌های نظامیان پاکستانی بر غیرنظامیان در ولایت‌های خوست و کنر را محکوم کرد و نوشت که پاکستان نباید با چنین مسائلی حوصلۀ افغان‌ها را بیازماید و تکرار چنین کاری پیامد «بدی» در پی خواهد داشت.

آقای مجاهد بر حل این موضوع از راه سیاسی تأکید کرده است. با این حال، آگاهان مسائل سیاسی واکنش امارت اسلامی در برابر حمله‌های هوایی پاکستان را خیلی ضعیف می‌خوانند. جاوید مومند، از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گوید که براساس قوانین دیپلماتیک، هنگامی که یک سفیر احضار می‌شود، باید پاسخ‌های قناعت‌بخش از او گرفته و از طریق رسانه‌ها با مردم در میان گذاشته شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای مومند می‌افزاید که اقدام امارت اسلامی بسنده نیست و نیاز است تا برای مدتی روابط سیاسی با اسلام‌آباد قطع شود. او می‌گوید: «اگر ما استقلال داریم و مستقل هستیم، پاسخ ما باید مانند یک دولت مستقل باشد. به این معنا که یکی احضار سفیر است، دیگر این‌که برای مدتی روابط دیپلماتیک را قطع و سفارت آن‌ها را بسته کنیم تا آنان بفهمند که خاک و خون مردم افغانستان آن‌قدر بی‌ارزش نیست.»

در همین حال، مهدی افضلی، یکی دیگر از آگاهان مسائل سیاسی، حمله‌های پاکستان بر خاک افغانستان را خلاف قوانین اسلامی، بشری و بین‌المللی می‌داند. او می‌گوید این‌که امارت اسلامی به رسمیت شناخته نشده و به‌دلیل محدودیت حقوق زنان و اجازه‌ندادن آموزش دختران بالاتر از صنف ششم زیر فشار است و به‌دلیل سیاست‌های نادرست کسی از آن رضایت ندارد، نمی‌تواند در برابر پاکستان واکنش جدی‌تری نشان دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای افضلی می‌افزاید که پاکستان با این کار می‌خواهد به جهانیان نشان دهد که با امارت اسلامی رابطه ندارد و می‌خواهد در مبارزه با تروریسم گام‌های عملی بردارد تا در بدل آن امتیازهای سیاسی و اقتصادی از جامعۀ جهانی به‌دست بیاورد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که مسئولان امارت اسلامی هم‌واره گفته‌اند به خواسته‌های ملت احترام گذاشته و متعهد اند که از تمامیت ارضی افغانستان حفاظت کنند و به کسی اجازه نمی‌دهند تا به خاک افغانستان حمله کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: