روز گذشته روزنامۀ بریتانیایی «دیلی‌میل» گزارش داد که هواپیماهای نظامی چینایی به پایگاه بگرام در ولایت پروان رسیده و شمار بسیاری نیروها و تجهیزات نظامی را به این پایگاه انتقال داده است.

با آن‌که مسئولان وزارت داخلۀ امارت اسلامی موجودیت نیروهای خارجی در پایگاه بگرام را رد می‌کنند، اما شماری از اگاهان سیاسی می‌گویند که اگر حضور نیروهای خارجی در این پایگاه حقیقت داشته باشد، زیان‌هایی را برای افغانستان در پی خواهد داشت.

محمدحسن حقیار، آگاه سیاسی می‌گوید، حضور نیروهای چینایی در افغانستان، ذهن‌های شهروندان افغانستان را برای آغاز جنگ نیابتی دیگر تحریک می‌کند که تفاوتی میان دی‌روز و امروز نخواهد داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

میربت‌خان منگل، دیگر آگاه سیاسی نیز وجود نیروهای چینایی در پایگاه بگرام را به سود کشور نمی‌داند و می‌گوید که حضور نیروهای خارجی در کشور، منجر به آغاز جنگ دیگر در کشور خواهد شد. او می‌افزاید که حضور هر کشوری در افغانستان، به‌معنای اشغال است و مسئولان امارت اسلامی در این باره به مردم باید معلومات دهند.

سعید خوستی، رئیس بخش رسانه‌های وزارت داخلۀ امارت اسلامی اما وجود نیروهای چینایی در پایگاه بگرام را رد می‌کند و می‌گوید که حضور نظامی نیروهای بین‌المللی در افغانستان، پایان یافته است.

لازم به یادآوری‌ست از دو روز به این‌سو در شبکه‌های اجتماعی تصویرهایی دست‌به‌دست می‌شود که شماری از نیروهای مسلح چینایی در پایگاه بگرام دیده می‌شوند. پیش از این نیز شایعاتی وجود داشت که قرار است نیروهای چینایی در پایگاه بگرام جابه‌جا شوند؛ اما امارت اسلامی این شایعات را رد کرده بود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: