دولت چین از ایجاد یک دولت موقت تازه در کابل از سوی گروه طالبان و پایان سه هفته هرج‌ومرج در کشور استقبال کرده و قول ۳۱ میلیون دالر کمک فوری را داده است. طالبان در بیست‌وچهارم اسد/مرداد با ورود به کابل ۳۳ ولایت را تصرف و سه‌شنبۀ همین هفته پس از تصرف کامل پنجشیر، تشکیل کابینۀ سرپرست را اعلام کردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است دولت چین که از خروج «بدون برنامه و شتاب‌زده»ی آمریکا از افغانستان انتقاد می‌کرد، روز گذشته گفت که تشکیل کابینه توسط طالبان به ایجاد ثبات در افغانستان کمک خواهد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجۀ چین روز گذشته (چهارشنبه، هفدهم سنبله/شهریور) در یک نشست خبری گفت، «چین اهمیت بسیاری برای اعلامیۀ طالبان در مورد ایجاد یک دولت گذار … قائل است. این به بیش از سه هفته هرج‌ومرج در افغانستان پایان داده و گامی لازم برای بازگشت نظم و بازسازی کشور است.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

وانگ یی، وزیر خارجۀ چین، روز گذشته و پس از این نشست خبری و در طول روز در یک نشست مجازی با وزیران خارجۀ پاکستان، ایران، تاجیکستان، اوزبیکستان و ترکمنستان که همه همسایه‌گان افغانستان‌اند، شرکت کرد.

براساس بیانیه‌یی که وزارت خارجۀ چین پخش کرده، وانگ یی در این نشست گفته است که آمریکا و متحدانش وظیفه دارند بیش از هر کشور دیگری به افغانستان کمک‌های اقتصادی و انسان‌دوستانه ارایه کنند.وزیر خارجۀ چین گفته است که این کشورها باید به توسعۀ «مثبت» افغانستان کمک کنند و هم‌زمان به حق حاکمیت ملی و استقلال آن احترام بگذارند. او افزوده است که چین معادل ۲۰۰ میلیون یوان (۳۱ میلیون دالر) غلات، تدارکات زمستانی، واکسن و دارو به افغانستان ارایه می‌کند و گفته که از پیش در مورد اعطای سه میلیون دُز واکسن کرونا به این کشور تصمیم گرفته است.

وزیر خارجۀ چین گفته است که آمریکا و متحدانش وظیفه دارند بیش از هر کشور دیگری به افغانستان کمک‌های اقتصادی و انسان‌دوستانه ارایه کنند.

وانگ یی نیز گفته است که کشورهای همسایه باید در راهنمایی طالبان برای «ایجاد یک ساختار سیاسی فراگیر و همه‌شمول، دنبال‌کردن یک سیاست داخلی و خارجی معتدل و پایدار» و «کشیدن یک مرز مشخص با نیروهای تروریستی» پیش‌گام شوند. او از طالبان خواست روابط‌شان با تمامی گروه‌های تروریستی را قطع کنند و گام‌هایی برای سرکوب آن‌ها بردارند، تا امنیت و ثبات منطقه تأمین شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در حالی که بسیاری کشورها پیش از تعامل با طالبان منتظر عمل‌کرد این گروه به‌عنوان یک نیروی حاکم هستند، چین گفته که آمادۀ ایجاد روابطی دوستانه پس از رسیدن این گروه به قدرت است.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان

در همین حال، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان در این نشست مجازی، ایدۀ دعوت از طالبان به نشست‌های آینده این گروه را مطرح کرده است. قریشی گفته است، «من هم‌چنین توصیه می‌کنم که ایدۀ دعوت از افغانستان در آینده را درنظر بگیرید. حضور افغانستان کارآیی این مجمع در پیگیری اهداف مشترک برای صلح و ثبات پایدار در افغانستان را تقویت می‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

براساس فهرست کابینۀ طالبان، ملا محمدحسن آخند، سرپرست ریاست‌الوزرا و ملا عبدالغنی برادر و عبدالسلام حنفی، به‌عنوان معاونان این ریاست تعیین شده‌اند. افزون بر این، سرپرستان ۱۹ وزارت هم از سوی طالبان معرفی شده‌اند. هرچند در فهرست کابینۀ طالبان از ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه نامی برده نشده است؛ اما او به‌عنوان رهبر طالبان شناخته می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: