رهبران هند و فرانسه با پخش بیانیۀ مشترک دربارۀ بحران بشری و نقض حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند. آنان تأکید کرده‌اند که از افغانستان صلح‌آمیز، امن و باثبات پشتی‌بانی می‌کنند.

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که نرندرا مودی، نخست‌وزیر هند و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در این بیانیه خواهان ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان شده و بر احترام به حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها تأکید کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رهبران دو کشور هم‌چنان افزوده‌اند که به حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارند و در امور داخلی این کشور مداخله نمی‌کنند.

هند و فرانسه افزوده‌اند که نباید از خاک افغانستان علیه کشورهای جهان استفاده شود و این دو کشور در این زمینه در شورای امنیت سازمان ملل هم‌کاری خواهند کرد.

پیش از این نیز مقام‌های شماری از کشورها بر تأمین حقوق بشر و تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تأکید کرده و آن را شرطی برای به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی خوانده‌اند؛ شرطی که تاکنون به گفتۀ آنان، از سوی امارت اسلامی تکمیل نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، اما مسئولان امارت اسلامی تأکید می‌کنند که حکومت کنونی فراگیر است و شهروندان افغانستان از تمامی حقوق خود برخوردارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: