هم‌زمان با بارش شدید برف‌ و سرما در چند روز پسین در سراسر افغانستان، راه‌ها‌ی ارتباطی شماری از ولسوالی‌ها با مرکز ولایت‌ها بسته ‌شده است.

در برف‌باری‌های روزهای پسین، سالنگ‌ها با دو‌ونیم متر برف، بیش‌ترین ارتفاع را به خود اختصاص داده است. پس از آن، نورستان با یک‌ونیم‌ متر و غور یک متر، شدیدترین برف‌باری را داشته اند.

محمد‌اشرف حق‌شناس، سخن‌گوی وزارت فواید عامه، به سلام‌وطندار می‌گوید که اکنون مسیرهای شماری از ولسوالی‌ها در بامیان، دایکندی، بلخ، ارزگان، نورستان، بغلان، غزنی و فراه، در نتیجه‌ی بارش برف و وزش توفان شدید به روی رفت و آمد بسته اند.

او می‌افزاید: «شماری از مسیرها در ولایت‌ها و شاه‌راه سالنگ در اثر برف‌باری‌ها، توفان شدید و محدودیت ساحه‌ی دید برای سومین روز به روی رفت‌وآمد بسته اند. تیم‌های وزارت فواید عامه در ولایت‌ها در تلاش هستند که همه مسیرهای ولایت‌ها بازگشایی شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، گزارش‌های رسیده به سلام‌وطندار و تأیید منابع رسمی در ولایت‌ها، نشان می‌دهد که هزاران رأس مواشی به دنبال بارش برف و سرمای شدید در ولایت‌های گوناگون، تلف و صدها خانه‌ی مسکونی نیز ویران شده اند.

خان‌گل، باشنده‌ی سمنگان، می‌گوید که بارندگی‌های چند روز پسین بیش از ۱۰۰ رأس مواشی او را از بین برده است. «در سردی هوا تلف شدند؛ علف رسانده نتوانستم. تا حالا کدام کمک به ما نرسیده است، دیگر مواشی ما هم می‌میرد اگر رسیدگی نشود، به خرید هم پیدا نمی‌شود.»

محمدعلی، باشنده‌ی ولسوالی پسابند غور، نیز می‌گوید: «ما مردم غریب نه علف برای مواشی خود داریم، نه مواد خوراکی. مواشی ما در حال تلف‌شدن است. برای این‌ها هیچ مواد خوراکی پیدا نمی‌شود.»

همین گونه، نجیب‌الله، باشنده‌ی ولسوالی مارمل بلخ، می‌گوید: «بعضی از مال‌داران ما علف برای مواشی شان ندارند؛ خیلی از مواشی تلف شده است. از دولت می‌خواهیم که به مال‌داران کمک کند.»

با این حال، محمد عبدالله جان، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید که در نتیجه‌ی برف‌باری‌های سه روز پسین، نزدیک به ۲۰ ولایت افغانستان متضرر شده است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او می‌افزاید: «بر اساس آمار اداره‌های مبارزه با حوادث ولایت‌ها، از تاریخ ۱۰ تا ۱۲ حوت در اثر برف‌باری‌ها و سردی هوا در ولایت‌ها، چهار تن کشته و ۹ تن زخمی شده اند. افزون بر این، ۴۰۳ خانه به گونه‌ی کلی و قسمی تخریب شده است.»

سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، تأکید می‌کند که تا کنون پنج هزار و ۱۴۰ رأس مواشی در ولایت‌ها تلف شده است.

گزارش‌های رسیده به سلام‌وطندار اما نشان‌دهنده‌ی رقم بیش‌تر تلفات شهروندان و مواشی آن‌ها است.

با این همه، دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، می‌گوید‌ که در سه روز پسین، برای افراد زیان‌مند در ولایت‌های هلمند، ارزگان، کندهار، فراه، فاریاب، بادغیس، جوزجان، غور و نورستان، مواد غذایی کمک کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: