وزارت امور خارجه سیزدهمین گزارش گروه نظارتی شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر «حضور و فعالیت گروه‌های خارجی در افغانستان» را بی‌اساس دانسته و قویاً تکذیب کرده است.

گروه نظارتی شورای امنیت سازمان ملل در یک گزارش تازه گفته‌ است که شبکۀ القاعده در قلمرو امارت اسلامی دارای پناه‌گاه‌های امن بوده و اعضای آن به‌طور آزاد در افغانستان فعالیت‌ دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در این گزارش آمده که با روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی منابع مالی شبکۀ القاعده گسترش یافته و امارت اسلامی از سال ۲۰۲۲ به این‌سو کنترل خود بر افغانستان را مستحکم‌تر کرده و ۴۱ عضوش را که در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد است، در کابینه و دیگر بست‌های بلند منصوب کرده‌ است.

وزارت خارجه امروز (دوشنبه، نهم جوزا)، با پخش اعلامیه‌یی گفته که با حاکمیت دوبارۀ امارت اسلامی، از هرگونه آسیبی به کشورهای منطقه و جهان از افغانستان جلوگیری شده است. در اعلامیه تأکید شده که امارت اسلامی در جریان نُه ماه گذشته هم‌واره تلاش کرده است تا فضای اعتماد را با کشورهای جهان و منطقه ایجاد کند.

وزارت خارجه افزوده است که حکومت سرپرست بر تعهدات خود تأکید می‌کند و اطمینان می‌دهد که به هیچ‌ کسی اجازۀ استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر را نمی‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

وزارت خارجه هم‌چنان خواهان دریافت‌نشدن اطلاعات از منابع ناشناخته شده و گفته است که به حکومت کنونی افغانستان این حق مشروع داده شود تا حقایق را از طریق نمایندۀ دایمی خود به شورای امنیت و دیگر کشورها ارائه کند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت آزاد گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان و تهدید کشورهای دیگر از خاک این کشور پخش شده است؛ گزارش‌هایی که امارت اسلامی هم‌واره رد کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: