شورای امنیت سازمان ملل متحد با پخش گزارش تازه‌‌یی گفته که امارت اسلامی هیچ اقدامی برای محدودکردن فعالیت‌های گروه‎‌های هراس‌افگن در افغانستان انجام نداده است.

به نقل از گزارش، گروه‌های هراس‌افگن نسبت به سال‌های گذشته از آزادی بیش‌تری در افغانستان برخوردار اند و اخیراً عبدالله پسر اسامه بن لادن، بنیان‌گذار شبکۀ القاعده نیز در ماه اکتوبر سال گذشته، برای دیدار با مقام‌های امارت اسلامی به این کشور سفر کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

اما امارت اسلامی این گزارش را رد می‌کند و می‌گوید که افزایش فعالیت گروه‌های خارجی در افغانستان حقیقت ندارد. وزارت خارجۀ امارت اسلامی با پخش اعلامیه‌یی گفته است که چنین گزارش‌هایی که در آن هیچ مدرک و شواهدی وجود ندارد، به نفع افغانستان، منطقه و جهان نیست.

این وزارت تأکید کرده که امارت اسلامی به تعهدات خود در توافق‌نامۀ دوحه عمل کرده است و به کسی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده کند و از دیگران نیز چنین توقع دارد.

وزارت خارجه‌ هم‌چنان گفته است که حکومت امارت اسلامی به‌عنوان یک نظام مسئول، با استفاده از امکانات و فرصت‌های موجود، نقشی مثبت در امنیت و ثبات افغانستان، منطقه و جهان ایفا خواهد کرد و امیدوار است دیگر طرف‌ها به‌شمول شورای امنیت این حقایق را درک کنند و اظهارات مسئولانه انجام دهند.

در سی‌ونهمین گزارش تحلیلی تیم نظارت بر تحریم‌های شورای امنیت آمده است که پس از ماه آگست ۲۰۲۱، چشم‌انداز امنیتی در افغانستان به‌طور چشم‌گیری تغییر کرده است و هیچ نشانه‌یی از اقداماتی برای محدودکردن فعالیت‌های تروریستی در این کشور وجود ندارد.

شورای امنیت گفته که پس از شش ماه حکومت امارت اسلامی، افغانستان پتانسیل این را دارد که به پناهگاه امن القاعده و شماری از گروه‌های هراس‌افگن با منطقۀ آسیای میانه و فراتر از آن تبدیل شود.

در همین حال، در گزارش تأکید شده که شمار نیروهای شاخۀ خراسان داعش پس از آزادی چندین هزار زندانی، از ۲۲۰۰ قبلی به ۴۰۰۰ نفر رسیده است.

در گزارش دربارۀ رفت‌وآمد آزادانۀ اعضای گروه‌های هراس‌افگن فعال در آسیای میانه به افغانستان گفته شده است که سفارت‌های آسیای مرکزی مستقر در افغانستان، سفر آزادانۀ چندین رهبر این گروه‌ها به کابل را شاهد بوده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که پیش از این نیز، امارت اسلامی همواره بر جلوگیری از فعالیت‌ گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان اطمینان داده و گفته است که هیچ گروهی در این کشور فعال نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: