ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید که خروج سربازان از افغانستان، این کشور را بار دیگر با خطر تبدیل‌شدن به پناهگاه امن هراس‌افگنان روبه‌رو می‌کند.

دبیرکل ناتو این موضوع را در گفت‌و‌گو با روزنامۀ «ویلت ام سونتگ» آلمان بیان کرده است. او گفته است که طالبان در تعهدات‌شان مبنی بر کاهش خشونت‌ها و قطع رابطه با گروه‌های هراس‌افگن ناموفق بوده‌اند. دبیرکل ناتو با اشاره به میزان غیرقابل پذیرش خشونت‌ها توسط طالبان می‌گوید که هیچ عضو ناتو نمی‌خواهد بیش‌تر از حد نیاز در افغانستان بماند.

او می‌افزاید: «روزها و هفته‌های پیش‌رو مهم‌اند. نخستین نشست وزیران دفاع ناتو با روی‌کار آمدن حکومت جدید در آمریکا به‌زودی برگزار می‌شود. انتظار دارم که متحدان در مورد حضور آیندۀ ناتو در افغانستان متمرکزانه بیندیشند.»

وزیران دفاع ناتو چهارشنبۀ همین هفته، ۲۹ دلو/بهمن نشست خواهند داشت. در این نشست در مورد حضور سربازان در افغانستان، متحدان تصمیم خواهند گرفت.

طالبان نیز چندی پیش از برگزاری نشست ناتو در مورد ادامۀ حضور سربازان این سازمان در افغانستان هشدار دادند. این گروه شنبۀ همین هفته اعلام کرد: «پیام ما به نشست وزیران ناتو که به‌زودی برگزار می‌شود، این است که ادامۀ اشغال و جنگ نه به نفع شماست و نه هم به نفع مردم‌تان. هر کسی که برای ادامۀ جنگ و اشغال تلاش کند، مانند دو دهۀ گذشته در برابر آن مسئول خواهد بود.»

ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده سنتکام/ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا هفتۀ گذشته گفت، در آغاز این هفته میزان خشونت‌ها در افغانستان خیلی بلند بود و ایالات متحده کنش طالبان و همین‌گونه موافقت‌نامۀ صلح با این گروه را بازبینی می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: