شماری از آوارگان داخلی در بادغیس، هم‌زمان با برچیده‌شدن اردوگاه آوارگان این ولایت از سوی امارت اسلامی، می‌گویند که آنان در وضعیت بد اقتصادی قرار گرفته‌ اند و نیاز فوری به غذا و سرپناه دارند.

آنان هشدار می‌دهند در صورتی که نهادهای امدادرسان و مسئولان امارت اسلامی توجه جدی به وضعیت زندگی آوارگان داخلی در بادغیس نکنند، فاجعه‌ی انسانی رخ خواهد داد.

عین‌الدین، بی‌جاشده‌ی داخلی در بادغیس، می‌گوید: «وضعیت ما خراب است، نه هیزمی برای سوخت داریم، نه مواد غذایی برای خوردن و نه هم پول نقد داریم. وضعیت ما خیلی خراب است، حتا یک افغانی هم به ما کمک نکرده اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، فعالان مدنی در بادغیس وضعیت بی‌جاشده‌های این ولایت را نگران‌کننده می‌دانند و می‌‌گویند که بیش‌تر بی‌جاشده‌های داخلی در بادغیس، به اندک‌ترین امکانات زندگی دست‌رسی ندارند.

ارباب شیخ‌السلامی، مسئول نهادهای مدنی در بادغیس، می‌گوید: «متأسفانه در چهار اطراف شهر ممکن مانده باشند و هم‌چنان در داخل شهر بعضی بی‌جاشده‌های داخلی مانده که این‌ها عودت داده نشده اند. چند مشکل اساسی که در آینده شاید ما مواجه شویم، یکی موضوع سرپناه این‌ها است که تعداد زیادی از کودکان این‌ها شاید مریض شوند و کسانی هم هستند که در میان این‌ها هم‌اکنون مریض هستند و شاید جان خود را از دست بدهند. در ضمن کودکان آن‌ها از درس و تعلیم محروم می‌مانند.»

این در حالی است که چند روز پیش شورای مهاجران ناروی با پخش اعلامیه‌ای از اخراج هزاران آواره‌ی داخلی از یک اردوگاه در بادغیس توسط امارت اسلامی، ابراز نگرانی کرده و گفته است که آوارگان اخراج‌شده نه غذایی برای خوردن و نه هم راهی برای گرم‌کردن شان دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

مسئولان محلی بادغیس اما اخراج آوارگان داخلی از اردوگاهی در این ولایت را رد می‌کنند و می‌گویند که آنان در هم‌آهنگی با بزرگان و نهادهای مختلف تصمیم گرفته اند تا بیش از ۲۰۰۰ بی‌جاشده را به مناطق اصلی شان بازگردانند.

مسئولان می‌افزایند که آنان تلاش دارند تا در هم‌آهنگی با نهادهای امدادرسان این ولایت برای خانواده‌هایی که به مناطق اصلی شان بازگشته اند، کمک نقدی و غیرنقدی کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: