وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، نشستی را امروز (سه‌شنبه، ۲۹ قوس) زیر عنوان «جلسه‌ی استراتژیک هم‌آهنگی میان ولایت‌های مرکزی»، به منظور رسیدگی به وضعیت آوارگان داخلی برگزار کرد.

خلیل‌الرحمان حقانی، سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در این نشست با نگرانی از وضعیت آوارگان داخلی، از نهادهای امدادرسان بین‌المللی می‌خواهد که به آوارگان داخلی در افغانستان کمک کنند.

او می‌گوید: «از نهادهای امدادرسان بین‌المللی می‌خواهیم که مواد غذایی، لباس زمستانی و امکان گرمایشی را به آوارگان داخلی فراهم کنند و از نهاد‌های مسئول محلی می‌خواهیم که کمک‌ها را به گونه‌ی شفاف به مردم برسانند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، شماری از آوارگان داخلی در شهر مزارشریف، مرکز بلخ، می‌گویند که ممکن است به دلیل نداشتن امکانات در زمستان پیش رو، تلف شوند.

بنفشه، آواره‌ی داخلی در مزارشریف است که زیر چادری نشسته و به علت سردی هوا و نداشتن لباس‌ گرم، می‌لزرد. او می‌گوید که هنوز کمک‌های بشردوستانه دریافت نکرده است.

بنفشه می‌‌افزاید: «هنوز کمک دریافت نکرده‌ام و در زمستان پیش رو به مواد غذایی، لباس گرم زمستانی و وسایل گرمایشی دست‌رسی نداریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

همین گونه، شماری از آوارگان داخلی در پکتیا که به دلیل خشک‌سالی به مرکز این ولایت پناه آورده اند، می‌گویند که خشک‌سالی و سیلاب‌های اخیر، تمامی داروندار را از آنان گرفته است.

عبدالله، یک تن از آوارگان داخلی در پکتیا، می‌گوید که هنوز کمکی دریافت نکرده است. او می‌‌افزاید: «بی‌کارم و در خانه چیزی برای خوردن نداریم. زمستان پیش رو برای ما خیلی سخت است. از امارت اسلامی می‌خواهیم که با ما هم‌کاری کند.»

بر اساس آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، افغانستان اکنون سه میلیون آواره‌ی داخلی دارد که بیش‌تر آنان به دلیل خشک‌سالی و سیلاب‌های مدهش از خانه‌های شان آواره شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: