شماری از بی‌جاشده‌گان داخلی از دست‌رسی‌نداشتن به مواد اولیۀ مورد نیازشان شکایت دارند. آنان که به‌دلیل جنگ و روی‌دادهای طبیعی از ولایت‌ها به کابل پناه آورده‌اند، از وضعیت بد زنده‌گی‌شان روایت می‌کنند و از بی‌توجهی حکومت سرپرست امارت اسلامی شاکی‌اند.

بی‌جاشده‌گان می‌گویند که به غذای کافی، مکان مناسب برای ادامۀ زنده‌گی و سرپناه، دست‌رسی ندارند. آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که به وضعیت نامیمون بی‌جاشده‌گان توجه کند.

تراب، یک تن از بی‌جاشده‌گان داخلی، می‌گوید: «ما از بدبختی این‌جا آمده‌ایم. سرک نمی‌خواهیم، بیمارستان نمی‌خواهیم، ما نان خشک می‌خواهیم که یک لقمه‌نان حلال بخوریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

محمداحسان، یک تن دیگر از بی‌جاشده‌گان داخلی، نیز می‌گوید: «به ما سرپناه آماده کنند، کمک‌های انسانی و اضطراری به ما تدارک ببینند.»

خواستیم دیدگاه مسئولان وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان را در گزارش داشته باشیم؛ اما عبدالمطلب حقانی، سخنگوی این وزارت به تماس‌های ما پاسخ نداد.

با این حال، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان، وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث،  وزارت احیا و انکشاف دهات و جمعیت هلال‌احمر افغانی برای  بهبود وضعیت بی‌جاشد‌ه‌گان و ارائۀ خدمات عامه به آنان، اقدامات مؤثر انجام داده‌اند و این روند هم‌چنان ادامه دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این همه در حالی بیان می‌شود که به تازه‌گی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان از وضعیت بی‌جاشده‌گان داخلی نگرانی کرده و گفته است که مهاجران و بی‌جاشده‌گان داخلی افغانستان به کمک‌های فوری نیاز دارند.

سازمان ملل متحد ارائۀ کمک‌های بشردوستانه، فراهم‌آوری سرپناه و مواد غذایی را از نیازهای جدی بی‌جاشده‌گان داخلی برشمرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: