شماری از اعضای مجلس نماینده‌‎گان در نشست عمومی امروز (چهارشنبه، هجدهم حمل/فروردین) این مجلس تأکید می‌کنند که از ارایۀ طرح‌های بسیار در نشست استانبول که قرار است در ماه جاری میلادی دربارۀ صلح افغانستان برگزار شود، باید جلوگیری شود. اعضای مجلس نماینده‌گان هم‌چنان از شورای عالی مصالحۀ ملی می‌خواهند که طرح جدید صلح را در اختیار آنان قرار دهد.

اسدالله شهباز، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید که در طرح صلح باید دیدگاه‌های تمام شهروندان افغانستان منعکس شود. به گفتۀ او، ارایۀ طرح‌های زیاد در نشست استانبول، جای‌گاه مردم افغانستان را زیر پرسش می‌برد. او می‌گوید: «موضع مجلس در این زمینه باید روشن باشد و به گونه‌یی باید اقدام شود که جنگ پایان یابد و صلح دایمی و پایدار به‌میان آید.»

خالد اسد، دیگر عضو مجلس نماینده‌گان نیز از احتمال ارایۀ طرح‌های گونه‌گون در نشست استانبول ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که این طرح‌ها بازتاب‌دهندۀ دیدگاه‌های مردم افغانستان نیست. خالد اسد می‌گوید: «اگر می‌خواهید عزت و حیثیت و آن‌چه دارید را حفظ کنید، پس با همین نظام و همین حکومت و برای بیرون‌رفت از این وضعیت، طرح واحد ارایه کنید.»

یک گروه پارلمانی به‌نام «اقتدار بانوان» نیز با نشر اعلامیه‌یی نشست استانبول را مهم می‌خواند و می‌گوید که نباید حق شرکت بانوان در این نشست، مانند نشست بن گرفته شود.

حلیمه صدف، عضو مجلس نماینده‌گان در این باره می‌گوید: «در طرح نوشته‌شده جای‌گاه بزرگ‌ترین قشر افغانستان که بانوان‌اند، مشخص نشده است و پیش از گفت‌وگوها باید آتش‌بس شود و متأسفانه خشونت‌ها در حال افزایش است.»

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان نیز نشست ترکیه را برای پایان‌دادن به جنگ ۴۰ سالۀ افغانستان فرصت خوبی می‌خواند و می‌گوید که در روند صلح باید خواست‌های تمام گروه‌های سیاسی، جامعۀ مدنی و مردم مورد توجه قرار گیرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: