شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز (دوشنبه، اول جدی/دی) این مجلس به سخنان رولا غنی، بانوی نخست کشور که گفته بود وکیلان رأی‌فروش‌ اند و مجلس نماینده‌گان میدان خریدوفروش رأی، واکنش نشان دادند.

اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که رولا غنی، بانوی نخست کشور یا باید از اظهارات اخیرش غذرخواهی کند یا هم تابعیت افغانی از او گرفته شود.

آنان می‌‌افزایند که اظهارات اخیر بانوی نخست توهین به ملت و خانۀ ملت است. به گفتۀ آنان، بانو غنی در قانون کدام هویت حقوقی و اداری ندارد.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان می‌گوید، بانو رولا غنی در مصاحبه‌اش با رادیو آزادی به‌جای احترام به وکیلان، به آنان توهین کرده است.

او می‌گوید، رأی‌دادن و رأی‌ندادن حق هر وکیل است و هیچ‌کسی نمی‌تواند کسی را بر آنان تحمیل کند.

راضیه سادات منگل، یک عضو مجلس نماینده‌گان از رئیس مجلس خواست از حیثیت مجلس و نماینده‌گان آن دفاع کند، در غیر آن باید دروازۀ مجلس بسته شود. او می‌گوید که بیش از این تاب توهین‌های رولا غنی را ندارد.

غلام‌حسین ناصری، دیگر عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید که اگر ادعای بانوی نخست ثابت نشود، او باید از مردم افغانستان عذرخواهی کند یا شهروندی افغانستان از او بازستانده شود.

آقای رحمانی از رئیس‌جمهور غنی خواست به‌جای وزیران و رئیسانی که از مجلس نماینده‌گان رأی اعتماد نگرفته‌اند، هر چه زودتر افراد جدیدی را معرفی کند.

اعضای مجلس نماینده‌گان خواستار ایجاد یک نهاد شده‌اند که در مورد اظهارات بانوی نخست تحقیق کند و اگر مشخص شود که اعضای مجلس مرتکب فساد شده‌اند، نام‌های این افراد باید اعلام و مجازات شوند.

گفتنی‌ست در نشست عمومی امروز مجلس نماینده‌گان یک‌بار دیگر نصاب نماینده‌گان تکمیل نبود و این موضوع انتقاد برخی از اعضای مجلس را در پی داشت.

آنان می‌گویند که نماینده‌گان مجلس نخست باید به وظیفۀ خودشان توجه کنند تا بتوانند از کارکرد حکومت به گونۀ درست نظارت کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: