Asset 1SWN

هواداران حزب اسلامی یک‌بار دیگر در کابل راهپیمایی کردند

Protest 3

شماری از هواداران حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، صبح امروز ( جمعه، ۱۳ حمل/فروردین) یک‌بار دیگر در کابل تظاهرات کرده‌اند. آنان می‌گویند که حکومت توافق‌نامۀ صلح با حزب اسلامی را عملی نکرده و زندانیان این حزب نیز از زندان‌های دولت رها نشده‌اند.

هواداران حزب اسلامی خواهان برکناری مقام‌های ارشد حکومتی شده‌اند. این تظاهرات‌کننده‌گان خواهان تغییر نظام کنونی نیز شده و می‌گویند که باید نظامی در کشور روی کار آید که همه‌شمول، غیروابسته به خارجی‌ها و ممثل ارزش‌های اسلامی باشد.

آنان با نشر قطع‌نامه‌یی، رئیس‌جمهور غنی به ویژه «ارگ‌نشینان» را مانع برقراری صلح در کشور می‌دانند و از آنان می‌خواهند که هرچه زودتر از موقف‌شان کنار بروند.

ریاست‌جمهوری هنوز در این باره واکنشی نشان نداده است.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی روز گذشته در نشستی خبری از راه‌اندازی این راهپیمایی خبر داد و گفت که هواداران این حزب به روز جمعه در جاده‌های کابل راهپیمایی خواهد کرد و استعفای حکومت از مهم‌ترین خواست‌های آنان است.

حکمتیار، آن‌چه را بی‌اعتنایی حکومت در برابر اجرایی‌کردن خواست‌های حزب‌اش عنوان می‌کند، گفت با آن‌که در تظاهرات قبلی خواهان استعفای حکومت فعلی و تشکیل حکومت موقت شده بود، اما حکومت به این خواست او تن نداده است.

او گفت که هواداران حزب اسلامی برای تحت فشار قراردادن حکومت سر از  روز جمعه، سیزدهم حمل اعتراضات گسترده‌یی را در کابل و شمار دیگری از ولایت‌ها راه‌اندازی می‌کنند.

آقای حکمتیار هم‌چنان گفته بود که در تظاهرات امروز سلاح نیز حمل خواهد کرد.

هواداران حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، به تاریخ پانزدهم حوت پارسال نیز در کابل تظاهرات کردند. حکمتیار در این راهپیمایی به ارگ ده روز فرصت داد که زندانیان این حزب را آزاد و زمینۀ برگشت و اسکان مهاجران را فراهم کند.

او تأکید کرد که اگر به خواست‌ها و مطالبات حزب اسلامی در مهلت تعیین‌شده رسیده‌گی صورت نگیرد، تظاهرات گسترده را در کابل و ولایت‌ها راه‌اندازی خواهد کرد.

پیش از این نیز حکمتیار حکومت را در پیوند به رها نکردن زندانیان این حزب و فراهم‌‌نکردن زمینۀ بازگشت مهاجران وابسته به حزب اسلامی، ۱۰ روز مهلت داده بود و هم‌زمان با پایان مهلت ۱۰ روزه و عملی‌نشدن خواسته‌هایش، از حکومت انتقاد کرد.

گلبدین حکمتیار مدعی است که حدود ۳ هزار زندانی این حزب هنوز آزاد نشده‌اند.

پیش از این کمیسیون مشترک اجرایی توافق‌نامۀ صلح میان دولت و حزب اسلامی اعلام کرده بود که بر بنیاد فهرست ۱۲۰۰ نفری که از سوی حزب اسلامی در اختیار این کمیسیون قرار گرفته، تاکنون بیش از یک‌هزارو ۱۰۰ تن از زندانیان این حزب از زندان‌های کشور رها شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام