شماری از بازنشستگان که برای دریافت حقوق شان، روز دوشنبه، ۱ عقرب، در برابر دروازه‌ی ریاست تقاعد در شهر کابل گرد هم آمدند، با انتقاد از پرداخت‌نشدن حقوق بازنشستگی شان از سوی حکومت سرپرست، می‌گویند که وضعیت بد اقتصادی و پرداخت‌نشدن حقوق بازنشستگی شان، زندگی را به آنان دشوار کرده است.

بسم‌الله که بیش از ۴۰ سال در بخش‌های نظامی در حکومت‌های پیشین کار کرده است، می‌گوید که به دلیل پرداخت‌نشدن حقوق بازنشستگی‌اش، توان تأمین نیازهای اولیه‌ی زندگی خانواده‌اش را ندارد.

او می‌افزاید: «عاید نداریم، زندگی به حدی سخت شده که باور کنید حتا لباس و وسایل خانه را سودا کرده می‌رویم، خرج کرده می‌رویم. زندگی همه‌ی ما همین طور است. از متقاعدین افسر نظامی یک عزت و آبرو دارد، هر کس که در یک اداره‌ی دولتی کار کرده است، عزت و آبرو دارد. در دیگر کشورها این طور نیست.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

همین گونه، محمد‌الله، دیگر بازنشسته، می‌گوید: «باور کنید که برای شب‌وصبح خود اگر ما پیسه داشته باشیم، نداریم. به ما گپ ندهید! یک مکتوب در دو سال به امیرالمؤمنین؟ به لحاظ خدا این پول از حق سرخ ما است، از معاش ما گردانده شده است. این زمستان پیش روی است که به غم ما خواهد شد.»

کوکوگل که برای دریافت حقوق بازنشستگی‌ شوهرش به ریاست تقاعد آمده است، می‌گوید که او اکنون سرپرستی خانواده‌ی پنج‌نفره‌اش را برعهده دارد و پرداخت‌نشدن حقوق بازنشستگی همسرش، مشکلات زندگی‌‌اش را دوبرابر کرده است.

او می‌افزاید: «همین حالا در وضعیت بد زندگی می‌کنیم، نان نیست، آب نیست، هواد سرد می‌شود. چوب نیست، زغال ندارم، چیزی نیست، سه سال می‌شود که پشت حقوق شوهرم می‌گردم، از بهار به تابستان و از تابستان به زمستان می‌رسد، می‌گردم؛ اما هیچ فایده ندارد.»

این بازنشستگان، هم‌چنان می‌گویند که در دو سال گذشته بارها به چندین نهاد برای دریافت حقوق بازنشستگی شان مراجعه کرده؛ اما به حقوق شان نرسیده اند.

محمدزمان که سه سال می‌شود حقوق بازنشستگی‌اش را دریافت نکرده است، می‌گوید: «اداره‌ای نمانده است که ما نرفته باشیم، یک کندهار نرفته‌ایم، البته نماینده‌ی ما رفته است. این طور یک جنجال را جور کردند. اگر مسئله‌ی حلال و حرام است، از زمان حضرت عمر فاروق این مسئله‌ی تقاعد است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در سوی دیگر، امارت اسلامی می‌گوید که کار روی پرداخت حقوق بازنشستگان جریان دارد و امیدواری وجود دارد که در آینده‌ این مشکل حل شود.

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در مورد متقاعدین باید بگویم که موضوع آن هنوز هم زیر بررسی است، امیدواری این وجود دارد که این موضوع حل شود.»

بازنشستگان در حالی از پرداخت‌نشدن حقوق بازنشستگی شان انتقاد دارند که بیش از یک‌ونیم سال است طرح پرداخت حقوق بازنشستگان برای منظوری، به رهبری امارت اسلامی فرستاده شده است؛ اما تا کنون این طرح توشیح نشده است و از سرنوشت آن نیز خبری نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: