شماری از بازنشستگان، امروز (شنبه، ۲۱ اسد)، در یک گردهم‌آیی اعتراضی در برابر ساختمان ریاست خزینه‌ی تقاعد وزارت مالیه‌ در کابل، می‌گویند که از سه سال به این سو، حقوق بازنشستگی شان را دریافت نکرده اند.

میرویس، نماینده‌ی بازنشستگان در این گردهم‌آیی، می‌گوید که بازنشستگان از ناداری رنج می‌برند و از حکومت سرپرست می‌خواهند حقوق بازنشستگی شان را پرداخت کند.

او می‌افزاید: «نزدیک به سه سال می‌شود که حقوق بازنشستگان پرداخت نمی‌شود و باید پرداخت شود. وضعیت اقتصادی بازنشستگان بسیار بد است و باید توجه شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالواسع، بازنشسته‌ی وزارت دفاع ملی که سرپرست خانواده‌ی شش‌نفره است، می‌گوید که برای تأمین نیازهای خوراکی خانواده‌اش دست به تگدی‌گری می‌زند.

او می‌افزاید: «سرپرست خانواده‌ی شش‌نفره هستم و بیش‌تر از دو سال می‌شود که حقوق بازنشستگی ما از سوی امارت اسلامی پرداخت نشده است. ناچار شده‌ام که گدایی کنم.»

محمدعمر، بازنشسته‌ی وزارت شهرسازی و مسکن که ۴۸ سال در اداره‌های دولتی در افغانستان کار کرده است، می‌گوید که در این هنگام مقداری از معاش شان از سوی مسئولان برداشت می‌شد تا در روزهای نیاز دوباره به آن‌ها پرداخت شود. «…ولی اکنون امارت اسلامی آن حقوق بازنشستگی ما را پرداخت نمی‌کند و ناچاریم دست به گدایی بزنیم.»

در همین حال، احمدولی حقمل، سخن‌گوی وزارت مالیه، می‌گوید که طرح پرداخت حقوق بازنشستگان از سوی این وزارت تهیه و برای تأییدی به رهبر امارت اسلامی فرستاده شده است که پس از منظوری، اجرایی خواهد شد.

او، می‌افزاید: «ما منتظر تأیید طرح پرداخت حقوق متقاعدین از سوی رهبر امارت اسلامی هستیم و ان‌شاء‌الله که بیاید، معاش متقاعدین پرداخت می‌شود. ما مسئولیت خود را ختم کرده‌ایم و شما از ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی بپرسید که کار این طرح تا کجا پیش رفته است.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

خواستیم در این باره دیدگاه ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی را داشته باشیم؛ اما با تلاش‌های پی‌هم، موفق نشدیم.

گفتنی است که بیش از هشت ماه می‌شود که به گفته‌ی مسئولان طرح پرداخت حقوق بازنشستگان به رهبر امارت اسلامی فرستاده شده؛ اما تا کنون این طرح توشیح نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: