شماری از بازنشستگان، امروز (سه‌شنبه، ۲۷ سرطان)، با راه‌اندازی یک گردهم‌آیی اعتراضی در برابر ساختمان ریاست خزینه‌ی تقاعد وزارت مالیه در کابل، می‌گویند که از سه سال به این سو، حقوق بازنشستگی شان را دریافت نکرده اند. آن‌ها، با اشتراک در این گردهم‌آیی، خواهان پادرمیانی سازمان ملل متحد برای پرداخت حقوق بازنشستگی شان اند.

سلیم، دگروال بازنشسته که پیش از این در وزارت دفاع ملی کار می‌کرد و نماینده‌ی  بازنشستگان در این گردهم‌آیی است، می‌گوید: «خواست ما این است یوناما که نمایندگی از سازمان ملل می‌کند، باید فشار بیاورد سر دولت که حقوق متقاعدین را بدهد و اگر نمی‌دهد، چون متقاعدین در دولت کار کرده، باید جهان و ملل متحد حقوق متقاعدین را از طرف خود پرداخت کند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

محمدیاسین، آموزگار بازنشسته از مکتب «دقیقی بلخی» در شهر کابل که مسئولیت تأمین نیازهای خانواده‌ی هفت‌نفره‌اش را بر عهده دارد، می‌گوید که از سه سال به این سو، حقوق بازنشستگی‌اش را دریافت نکرده و اکنون، ناچار شده که برای فراهم‌کردن نیازهای زندگی خانواده‌اش، به تکدی‌گری رو بیاورد. او که نیز در این گردهم‌آیی اشتراک کرده، می‌افزاید: «یک معلم آبروی خود را هیچ وقت نمی‌ریزد؛ مگر امروز به خاطر نفقه‌ی فرزند، زن و دو دختر جوانم، مجبورم که دست خود را دراز  و گدایی کنم و مردم برایم کمک کند که پریشانم.»

همین گونه، عبدالدیان، یکی از بازنشستگان وزارت داخله در حکومت پیشین که نان‌آور خانواده‌ا‌ی ۱۰نفره است، می‌گوید که به دلیل پرداخت‌نشدن حقوق بازنشستگی‌اش و برای تأمین نیازهای خانواده‌اش، مجبور شده که لوازم خانه‌اش را بفروشد. او می‌افزاید: «برای متقاعدین آبرو و عزت نمانده، نه در خانه و نه در بیرون. کابینه‌ی امارت اسلامی گفته که برای متقاعدین بودجه نیست.»

در همین حال، احمدولی حقمل، سخن‌گوی وزارت مالیه، می‌گوید که طرح پرداخت حقوق بازنشستگان از سوی این وزارت تهیه و برای تأییدی به رهبر امارت اسلامی فرستاده شده که به گفته‌ی او، پس از منظوری، اجرا خواهد شد.

سخن‌گوی وزارت مالیه، می‌گوید: «ما منتظر تأیید طرح پرداخت حقوق متقاعدین از سوی رهبر امارت اسلامی هستیم و ان‌شاء‌الله که بیاید، معاش متقاعدین پرداخته می‌شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بیش از هفت ماه می‌شود که طرح پرداخت حقوق بازنشستگان، به رهبر امارت اسلامی فرستاده شده؛ اما تا کنون، این طرح توشیح نشده است.

بر اساس گفته‌های مسئولان اتحادیه‌ی بازنشستگان، اکنون، به شمول زنان، نزدیک به ۱۴۹هزار بازنشسته در کشور وجود دارد که بیش‌تر آن‌ها از نزدیک به دو سال به این سو، حقوق بازنشستگی شان را دریافت نکرده اند.

پیش از این نیز، بازنشستگان، بارها در اعتراض به پرداخت‌نشدن حقوق شان، دست به گردهم‌آیی‌های اعتراضی زده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: