مسئولان ریاست اقتصاد بغلان، به سلام‌وطندار می‌گویند که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی در نزدیک به یک‌ونیم سال گذشته، کار بیش از ۸۰ پروژه‌ی توسعه‌ای خرد و بزرگ در این ولایت، متوقف شده است.

عبدالمتین آخوندزاده، رییس اقتصاد بغلان، می‌گوید که اکنون، کار ۸۵ پروژه‌ی توسعه‌ای‌ در بخش بازسازی سرک‌ها، دانش‌گاه‌ها و مسجدها در این ولایت، متوقف شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «کار تقریباً ۸۵ پروژه در بغلان متوقف شده و علت آن مسدودماندن پول از سوی بانک جهانی است که بانک‌ها بسته اند و برای بودجه‌ی این پروژه‌ها پول ندارند. این پروژه‌ها شامل پروژه‌های بزرگی مانند بازسازی سرک کابل_دوشی، بازسازی دانش‌گاه در بغلان، ساخت لیلیه/خواب‌گاه برای دانش‌گاه، ساخت یک مسجد جامع در شهر پلخمری و سایر پروژه‌های نیمه‌کاره‌ی دیگر است.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی در بغلان، می‌گویند که توقف کار پروژه‌های توسعه‌ای و زیربنایی، در کنار آسیب‌زدن به روند توسعه، افزایش ناداری را نیز به هم‌راه دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

رفیع محمدی، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «پروژه‌های توسعه‌ای و زیربنایی که سبب استخدام تعدادی از افراد در این بخش‌ها می‌شود، می‌تواند سبب بهبود وضع اقتصادی خانواده‌ها شود. اگر کار این پروژه‌ها دوباره آغاز شود، در بخش درآمدزایی برای خانواده‌ها کمک می‌کند، به ویژه در شرایطی که بی‌کاری بی‌نهایت زیاد است.»

گفتنی است که به دنبال فروپاشی جمهوری، بخش زیادی از کمک‌های جهانی به ویژه در بخش‌های توسعه‌ای و زیربنایی به افغانستان، متوقف شده؛ چیزی که سبب نیمه‌کاره‌ماندن بسیاری از پروژه‌های توسعه‌ای در کشور شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: