Asset 1SWN

غنی: افزایش خشونت‌ها‌ از سوی طالبان سبب اثبات حقانیت جمهوریت شده ‌است

Euf-4L1WgAIxb6-

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور می‌گوید که افزایش خشونت‌‌ها از سوی طالبان در کشور، سبب اثبات حقانیت نظام جمهوریت شده و این نظام مورد احترام قرار گرفته است.

آقای غنی امروز (پنج‌شنبه، سی‌ام دلو/بهمن) در نشست تعقیب و تحقیق تعهدات ژنوا در کابل می‌گوید، دنیا درک کرده است که دولت افغانستان در برابر موجی از حمله‌های هراس‌افگنانه قرار دارد. به گفتۀ رئیس‌جمهور، قربانی‌شدن عالمان دین، جامعۀ مدنی، خبرنگاران و شخصیت‌های علمی کشور سبب هم‌دردی تمام دنیا با افغانستان شده است.

آقای غنی می‌افزاید که اجماع ملی برای ایجاد صلح پایدار و باعزت امروز به یک اجماع بین‌المللی برای دیپلماسی فعال و صلح پایدار مبدل شده است. رئیس‌جمهور تأکید می‌کند، به همان اندازه که خشونت‌ها افزایش یافته، به همان اندازه حقانیت جمهوریت ثابت شده و مورد احترام قرار گرفته ‌است.

رئیس‌جمهور غنی هم‌چنان می‌گوید که هم‌اکنون افزایش فشار مثبت بر طالبان و پشتی‌بانان این گروه در سطح جهانی بیش‌تر لازمی‌ست. او نیز تأکید می‌کند، خشونت راه حل سیاسی نیست؛ زیرا رسیدن به راه حل سیاسی موافقۀ همه‌جانبه می‌خواهد که در آن افغانستان مستقل و دارای وحدت ملی باشد و هر زن و مرد خود را مالک افغانستان بداند. به گفتۀ او، این داعیه به حیث هدف مطلوب روزانه مورد توجه زیادتر قرار می‌گیرد.

محمداشرف غنی می‌گوید: «در عین حال پروژه‌های بزرگ نه‌تنها روزانه تطبیق می‌شود؛ بل‌که اجماع برای این‌که افغانستان چهارراه منطقه شود، نیز روز به روز سرعت می‌گیرد. ۱۶ سال پیش اگر راجع به خط آهن گپ می‌زدیم، کل مردم شانه‌های خود را بالا می‌انداختند که افغانستان و خط آهن؟ امسال شاهد پیشرفت سریع این خطوط خواهیم بود.»

آقای غنی هم‌چنان می‌افزاید که مهم‌ترین نقطه برای اجماع علمای دنیای اسلام راجع به عدم مشروعیت جنگ در افغانستان است. به گفتۀ او، علمای ما عدم مشروعیت جنگ را ثابت کردند و بزرگ‌ترین علمای اسلام را قناعت دادند.

لازم به یادآوری‌ست که پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح و رهاسازی زندانیان طالبان، میزان خشونت‌‌ها در کشور افزایش یافته است. نهادهای بین‌المللی نیز از افزایش خشونت‌‌ها در کشور ابراز نگرانی کرده‌ و از طالبان خواسته‌اند که میزان خشونت‌ها‌ را کاهش دهند؛ خواستی که هنوز از سوی گروه طالبان لبیک گفته نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام