مسئولان صحی هرات می‌گویند که سه روز پیش چهار کودک از یک خانواده در پی انفجار یک سرگلولۀ منفجرناشده در منطقۀ «نوآباد» شهر هرات جان باخته‌اند و یک کودک دیگر نیز زخم برداشته است. به گفتۀ مسئولان، جسدهای دو تن از این کودکان با یک زخمی به شفاخانۀ حوزوی هرات منتقل شده‌ است.

آصف، کودک هراتی‌ست که سه روز پیش در نتیجۀ انفجار سرگلولۀ منفجرناشده، یک پایش را از دست داده است. او که هم‌اکنون در شفاخانۀ حوزوی هرات زیر درمان قرار دارد، می‌گوید که در این روی‌داد خواهر و سه پسر خاله‌اش جان باخته‌اند. به گفتۀ این کودک هراتی، پسران خاله‌اش یک سرگلولۀ منفجرناشده را در خانه آورده‌ بودند و در هنگام بازی‌‌های کودکانه منفجر شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آصف می‌افزاید: «صبح وقت بود، من خواب بودم، آمدند که ما این قسم یک چیزی پیدا کرده‌ایم و مرا بیدار کردند. من نمی‌رفتم، خواب داشتم، مرا به زور کش کردند باز. برادر کلان او برداشت برد به‌روی دیوار و منفجر کرد که چهار نفر مردند، خواهر من هم مرد.»

در همین حال، نازنین، مادر این کودک زخمی می‌گوید که فرزندان خواهرش زمانی که می‌خواستند یک سرگلولۀ منفجرناشده را به‌عنوان آهن کهنه در بازار بفروشند، منفجر شده است.

نازنین می‌گوید: «صبح وقت کودک‌ها بلند شدند که بروند به درس، ماین در کنار جوی نزدیک حویلی بود. ما به خانه بودیم، کودک‌ها آن را برداشتند و به خانه آوردند که این آهن است بزنند تا بشکنند و بفروشند. باز انفجار کرد، چهار تا از بین برفتند و این هم زخمی شد به شفاخانه آوردیم، پای او را قطع کردند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، محمدعارف جلالی، سرطبیب شفاخانۀ حوزوی هرات، می‌گوید که در یک ماه گذشته بیش از ۱۰ تن به‌شمول کودکان در نتیجۀ انفجار سرگلوله‌ها و ماین‌های منفجرناشده در این ولایت کشته و زخمی شده‌ و در تازه‌ترین روی‌داد، چهار کودک جان باخته‌اند و جسدهای دو کودک و یک زخمی به این شفاخانه منتقل شده است.

از سویی هم، نعیم‌الحق حقانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، از موجودیت ماین‌های منفجرناشده در این ولایت ابراز نگرانی می‌کند و از عموم مردم می‌خواهد که با مشاهدۀ موارد مشکوک و ماین‌های منفجرناشده، نیروهای امنیتی را در میان بگذارند تا از وقوع روی‌دادهای خونین جلوگیری شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: