افغانستان ام‌سال گواه روی‌دادهای طبیعی بسیاری بوده و در جریان یک سال گذشته، وقوع زمین‌لرزه و جاری‌شدن سیل در ولایت‌های مختلف کشور، تلفات و زیان‌های هنگفت مالی برجای گذاشته است.

در روزهای اخیر، شماری از ولایت‌ها گواه بارش شدید باران و جاری‌شدن سیل بوده که در شماری از این ولایت‌ها در کنار زیان‌های بسیار مالی، تلفات نیز برجای گذاشته است.

براساس آمار ثبت‌شده در وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، در جریان یک هفتۀ گذشته سیل جان ۶۱ تن را در سراسر کشور گرفته‌ و بیش از ۱۲۰ زخمی برجای گذاشته است. آمار ارائه‌شده از سوی مسئولان و منابع محلی در ولایت‌ها اما میزان تلفات را بیش‌تر از این نشان می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بیش‌ترین آمار تلفات سیل در یک هفتۀ گذشته مربوط به ولایت پروان است که در دو روز پسین گواه جاری‌شدن سیل بود.

محمدنسیم حقانی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «در طول یک هفته متأسفانه ۶۱ هم‌وطن ما کشته و بیش از ۱۲۰ تن دیگر هم زخمی شدهاند که بیش‌تر این تلفات هم مربوط ولسوالی‌های سیاه‌گرد و شینواری ولایت پروان است که ۲۹ تن کشته و ۹۲ تن زخمی شده‌اند.»

این در حالی‌ست که از چندین روز به‌ این‌سو روستای بالامردیان، از مربوطات ولسوالی فیض‌آباد ولایت جوزجان گواه آتش‌سوزی‌ست. تاکنون علت آتش‌سوزی مشخص نشده‌؛ اما زیان‌های مالی فراوانی به مردم وارد و شمار بسیاری از باشنده‌گان این روستا را وادار به آواره‌گی کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هرچند از آغاز این آتش‌سوزی چندین روز می‌گذرد، اما سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این وزارت در حال سروی متضرران‌ است و تاکنون به آسیب‌دیده‌گان کمک نرسانده ‌است.

از سویی هم، محمدنسیم حقانی تأیید می‌کند که وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث با کم‌بود بودجه و امکانات برای رسیده‌گی به روی‌دادهای طبیعی روبه‌روست. او هم‌چنان کمک‌های انجام‌شده از سوی نهادهای امدادرسان را بسنده نمی‌داند و خواهان تلاش بیش‌تر برای رسیده‌گی به آسیب‌دیده‌گان روی‌دادهای طبیعی‌ست.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: